Bizi takip edin

Dünya

18 binden fazla mülteci çocuk Avrupa’da kayboldu!

18 binden fazla kimsesiz çocuk ve genç, Avrupa’da kayboldu.

Çocuk göçmenlerin ortadan kaybolmasını araştıran sınır ötesi gazetecilik projesi “Lost in Europe” (Avrupa’da Kaybolanlar) ile araştırma programı Argos’un ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmaya göre 18 binden fazla kimsesiz çocuk ve genç, Avrupa’da kayboldu.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 30 ülke ile Norveç, İsviçre ve Moldova’dan sağlanan resmi verilere dayanan araştırmada 2018-2020 yılları arasında toplam 18 bin 292 kimsesiz çocuk ve genç, sığınma evlerinden “bilinmeyen bir yere gitti” diye kaydedildi.

Araştırma yetkilisi Verena Keck, Bunun çocuklar ve gençler için ölümcül sonuçları olabilir, çünkü sömürünün ve bağımlılığın kurbanı olabilirler. diye konuştu. Keck açıklamasının devamında “Bu çocukları kimse bilmiyorsa … kimse onları aramıyor.” diye ekledi.

Lost in Europe’un resmi dairelerden aldığı sayılara göre İtalya’da 5 bin 775, Belçika’da 2 bin 642, Yunanistan’da 2 bin 118, İspanya’da 1889, İsviçre’de 944 kayıp sığınmacı çocuk bulunuyor.

Lost in Europe’un araştırması, Avrupa ülkelerinin refakatçisi bulunmayan sığınmacı çocuklarına ilişkin istatistikleri de düzensiz tuttuğunu ortaya koydu. Fransa, Danimarka ve Romanya’da refakatçisi bulunmayan sığınmacı çocuklarına ilişkin herhangi bir kayıt tutulmazken Bulgaristan’da refakatçisi olan ve olmayan çocukların sayısı ayrı olarak kaydedilmiyor.

“Kayıp çocuklar konusunda Türkiye’nin sicili temiz”

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Ekşi, kayıp mülteci çocuklarla ilgili güncel bilgilerin 2017’den beri açıklanmadığının altını çizerek 2017’deki verilere göre 20 bin refakatsız çocuk Avrupa’da kayboldu” dedi.

Kaybolan mülteci çocukların büyük çoğunluğunun Suriyeli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ekşi, Avrupa’da kayıp çocuk sayısının 2017-2018 döneminde 20 bin olarak istatistiklere yansıdığını ancak gerçek sayının bunun çok üstünde olduğuna inandığını ifade etti.

Ekşi, “Hatta telafuz edilen 50 bin rakamının doğru olduğuna inanıyorum. Çok enteresan bir şekilde son 2 yıldır kayıp çocuklarla ilgili veriler yenilenmiyor. Kayıp olan çocukların, çocuk pornosu, organ ticareti, uyuşturucu ticareti gibi sektörlerde kullanıldığına dair çok ciddi bilgiler var.” ifadelerini kullandı.

Başta UNICEF olmak üzere tüm uluslararası kuruluşların bu sorunu Türkiye’nin üzerine yıkmaya çalıştığına, sorunun muhatabının sadece Türkiye’ymiş gibi davrandığına, Avrupa Birliği’nin (AB) üzerindeki sorumluluğu kaldırmaya çalıştığına işaret eden Ekşi, şunları kaydetti:

“Kayıp çocuklar konusunda Türkiye’nin sicili son derece temiz. Bu sorumluluğu Türkiye’nin üzerine yıkıp kenara çekilemezler. Türkiye’nin özellikle refakatsiz mülteci çocuklarına yönelik ciddi çabaları var. Türkiye, 18 yaşından küçük, anne-babası veya herhangi bir akraba koruması altında olmayan bütün çocukları kayıt altına alıyor ve Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştiriyor.” diye konuştu. https://www.aa.com.tr/

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X