Bizi takip edin

Gündem

74 belediyede terör bağlantılı 88 soruşturma yürütüldü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019-2022 arasında başta İBB olmak üzere toplamda 74 belediyede terörle bağlantılı 88 soruşturma yürütüldüğünü, bunlardan 79’unun tamamlandığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelerde yürütülen soruşturmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakan Soylu, şunları söyledi:

“2019 yılı mahalli idareler seçimlerinden sonra özellikle CHP’ye mensup belediyelere, terör örgütleriyle irtibat ve iltisaklı olan şahıslar yerleştirilerek tekrar canlandırılmaya çalışıldığı yönünde emareler görülmesi üzerine, mülkiye müfettişleri ile mahalli idareler kontrolörlerini görevlendirdik. Birçok siyasi partiye yönelik bir terör soruşturması kapsamlı şekilde açıldı. Toplamda 74 belediyede 88 soruşturma yürütülmüştür. 9 soruşturma ise halen devam etmektedir. Herhangi bir siyasi partiye yönelik baskı herhangi bir siyasi partiye yönelik anlayış söz konusu değil.”

İBB’deki işe alımlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk defa işe aldığı 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmemiş, değerlendirme komisyonu oluşturmamıştır.

(İBB’deki soruşturma) 1668 kişiden, incelemeye konu olanlar arasındaki 6’sının, PKK/KCK terör örgütü adına kırsalda silahlı faaliyet göstermiş olduğu belirlendi.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X