Bizi takip edin

Manşet

AB, “ses topu” iddiaları nedeniyle Atina yönetiminden savunma istedi

Yunanistan’ın, mültecilere yönelik insanlık dışı muamelelerine AB’den de tepki geldi. Avrupa Birliği, Türkiye sınırına ses topu yerleştiren Atina yönetiminden savunma istedi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Yunanistan’ın göçmenlerin geçişlerini engellemek için Türkiye sınırına çok yüksek ses çıkaran “ses topu” yerleştirmesinden endişeli olduğunu ifade etti. Sonuç olarak Atina’dan konu hakkında bilgi istediğini belirtti.

AB Komisyonu sözcülerinden Adelbert Jahnz, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtladı. Bu arada AB’nin dış sınırlarındaki altyapısından üye ülkelerin sorumlu olduğunu hatırlattı.

Jahnz, sınırlarda alınacak tüm tedbirlerin orantılı olması gerektiğini söyledi. Dahası iltica hukukuna saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“AB Komisyonu, ses topu adı verilen ekipmanın kullanıldığına yönelik haberlerden endişe duymaktadır. Görünüşe göre bu ekipman sınır geçişlerini caydırmak için kullanılıyor. AB Komisyonu, Yunanistan makamlarıyla irtibat halindedir. Bu arada kendilerinden bu konuda bilgi istedik.”

“DİJİTAL BARİYER”

Yunanistan, Türkiye-Yunanistan sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için “dijital bariyer” kurdu. Yunanistan, yasal olmayan geçişleri engellemek için kurulan sistemi test ettiğini açıklamıştı.

Kamera ve sensörlerin bulunduğu gözetleme ağının olduğu sistem, yapay zekayla çalışıyor.  Yunanistan, sistemde bulunan yalan dedektörlerini, sanal sınır koruma botlarını ve kameraları test etmişti.

SİSTEM TEPKİ ÇEKİYOR

Yunan polisine ait zırhlı aracın üzerine kurulan ve “ses topu” olarak adlandırılan uzun menzilli akustik cihazdan Türkiye sınırına doğru sağır edici sesler gönderilebilecek sistem insan hakları savunucularının tepkisini çekiyor. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X