Bizi takip edin

Dünya

ABD’de OHAL ilan edildi

ABD’nin en büyük boru hattına düzenlenen siber saldırı, sürücülerde paniğe yol açtı. Benzin istasyonları yakıtlarının bittiğini açıklayınca, uzun araç kuyrukları oluştu.

ABD’nin en büyük boru hattına düzenlenen siber saldırının üzerinden 5 gün geçti.

Binin üzerinde benzin istasyonunun yakıtları tükendi. Stok yapmak isteyen sürücüler, uzun araç kuyrukları oluşturdu.

Yetkililer, sürücülerden araçlarını birkaç günlüğüne park etmelerini ve mümkün olduğunca tasarrufta bulunmalarını istedi.

BAZI EYALETLERDE OHAL İLAN EDİLDİ

Kuzey Carolina, Virginia ve Florida eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi. Tamamen devre dışı kalan boru hattının, yeniden açılması için kapsamlı çalışma başlatıldı.

Çevre ve güvenlik kuralları ikinci plana atılarak yakıt ikmali tanker, gemi ve trenler üzerinden yapılıyor.

Boruları ve dağıtım filosunu kontrol etmek için helikopterler kullanılıyor. Hafta sonunda da ikmal problemlerinin süreceği öngörülüyor.

FİDYE TALEP EDİYORLAR

Ülkede benzin fiyatları, Kasım 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Uzmanlar, yakıt fiyatlarının yeni hafta ile birlikte yüzde 3’e kadar artabileceğini söyledi.

Ülkedeki en büyük boru hattının yer aldığı Colonial Boru Hattı adlı şirket, doğu yakasındaki yakıt tüketiminin yüzde 45’ini karşılıyor.

Boru hattının bilgisayar sistemlerini devre dışı bırakan Darkside adlı bilgisayar korsan çetesi, sistemi yeniden açmaları karşılığında fidye talep ediyor.

(AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X