Bizi takip edin

Dünya

ABD’de polis tarafından öldürülen siyahi Andrew Brown için cenaze töreni yapıldı

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde, polisin “arama emri” ile evine gittiği sırada aracı ile kaçmaya çalışırken vurulan siyahi Andrew Brown için cenaze töreni düzenlendi.

Elizabeth şehrinde bulunan Fountain of Life kilisesinde düzenlenen törene, Brown’ın ailesi, siyahi aktivist Al Sharpton ve toplumun ileri gelenlerinden davetliler katıldı.

Törende, bazı katılımcıların, üzerinde Brown’ın resmi ile “Adını söyle”, “Asla unutmayacağız” ve “Huzurla yat” şeklinde yazılar bulunan tişörtler giydikleri dikkati çekti.

Sharpton, Brown’ın öldürüldüğü ana ilişkin polis kamerası kayıtlarının hala gösterilmemesini sert bir dille eleştirdi. “Ortada bir dolandırıcılık olduğu zaman bunu anlarım. Video kayıtlarını yayımlayın da insanlar Andrew Brown’a gerçekten ne olduğunu görsün” dedi.

Ailenin avukatı Ben Crump, video kayıtlarının yayımlanması ve  adalet için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Andrew Brown’ın öldürülmesi

ABD’nin Elizabeth şehrinde, 21 Nisan’da, polis uyuşturucuyla bağlantılı “arama emri” ile bir eve gitti. O sırada aracına binip kaçmaya çalışan siyahi Andrew Brown, açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Görgü tanıklarının beyanına göre, 7 çocuk babası 42 yaşındaki Brown’ın üzerinde silah  yoktu.

Brown’ın destekçileri polisten vücut kamerası görüntülerinin yayımlanmasını ve iddialara açıklık getirilmesini talep etmişti.

FBI da olayla ilgili inceleme başlattığını duyurmuştu. Soruşturma devam ettiği için video kayıtları kamuoyuna 30 günden önce servis edilmeyecek. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X