Bizi takip edin

Dünya

ABD’nin Kudüs konsolosluğu yeniden açılacak

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs’teki konsolosluğun yeniden açılacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinin ardından Kudüs üzerinden Batı Şeria’nın Ramallah kentine ulaştı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın görüşmesi, Ramallah’taki Filistin Başkanlık Sarayı’nda başladı.

ABD’NİN KUDÜS’TEKİ KONSOLOSLUĞU YENİDEN AÇILACAK

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs’teki konsolosluğun yeniden açılacağını duyurdu.

NETANYAHU İLE DE GÖRÜŞTÜ

Blinken, Orta Doğu turunun ilk durağı İsrail’de Başbakan Netanyahu ile görüşmüştü.

Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında Blinken, bu ziyaretin amacının “ABD’nin İsrail’in güvenliğine desteğini vurgulamak, Batı Şeria ve Kudüs’te gerilimin düşürülmesi için geniş kapsamlı çalışmalar yürütmek, Gazze’ye acil insani yardım ulaştırılmasını sağlamak, Filistin halkı ve Filistin yönetimiyle ilişkileri ilerletmek” olduğunu söylemişti.

GAZZE ŞERİDİ’NE 5.5 MİLYON DOLARLIK ACİL YARDIM

Antony Blinken, Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Blinken, Abbas ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Blinken, ABD’nin Gazze Şeridi’ne 5,5 milyon dolarlık acil mali yardım sağlayacağını belirtti.

”TEK TARAFLI UYGULAMAYA KARŞI ÇIKACAĞIZ”

Blinken, “Şiddete yol açan her türlü tek taraflı uygulamaya karşı çıkmaya devam edeceğiz” dedi. Ve ülkesinin Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs Başkonsolosluğunun yeniden açılacağını duyurdu.

Tel Aviv’den Ramallah’a geçen Blinken, Orta Doğu turunun ilk durağı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmüştü.

Ramallah ziyaretinin ardından Kahire’ye geçmesi beklenen Blinken, burada Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile görüşecek. Blinken, Orta Doğu turunun son durağı Amman’da da Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Dışişleri Bakanı Eymen es-Safadi ile bir araya gelecek.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X