Bizi takip edin

Magazin

Acaba bu soru kaçımızın aklına geldi?

Hiç düşündünüz mü? Acaba dünyada kaç adet kuş yaşıyor ya da Venüs neden saat yönünde dönüyor, mesela gökyüzü neden mavi renkte görünüyor?

Belki de bir çoğumuzun bir kere bile aklına gelmeyen veya bir çoğumuzun defalarca sorgulayıp araştırdığı pek az kişinin bildiği ilginç bilgileri sizler için derledik.

DÜNYA’DA KAÇ ADET KUŞ VAR?

Araştırmacılar dünya üzerinde kaç adet kuşun yaşadığını hesapladı. Yapılan çalışmalar göre dünyada 7.8 milyar insan bulunurken kuş sayısı ise 50 milyarın biraz üzerinde. Veriler 10 yılda 600 binden fazla araştırmacının gözlemleriyle ortaya çıktı. Dünya üzerinde 10 binden fazla kuş türü yaşıyor.

VENÜS NEDEN SAAT YÖNÜNDE DÖNÜYOR?

Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin çoğunun dönüş yönü saat yönünün tersine doğru. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönüşü de saat yönünün tersine doğru işliyor. Bu nedenle Güneş Doğu’dan doğup Batı’dan batıyor. Ancak Venüs saat yönüne doğru dönmesiyle diğer gezegenlerden ayrılıyor. Güneş’in güçlü çekim etkisi nedeniyle Venüs’ün atmosferi çekildi. Bu da atmosfer üzerinde gelgitler oluşmasına neden oldu. Diğer gezegenlerin kütle çekimleri de birleşince Venüs önce yavaşladı ardından saat yönüne doğru dönmeye başladı. Yani Venüs’te Güneş, Batı’dan doğup Doğu’dan batıyor.

GÖKYÜZÜ NEDEN MAVİ?

Gezegenimizi Dünya’nın içinde bulunduğu sistemin tek yıldızı olan Güneş’ten gelen ışık beyaz bir renge sahip. Güneş’ten gelen ışık gezegenimizin atmosferi ile temas ettiğinde renk değişimi başlıyor. Zira ışık, atmosferi geçtiği zaman hava molekülleri ile karşılaşıyor. Burada elektron ve proton adı verilen parçacıklar ile karşılaşan ışık yayılmaya başlıyor. Bu süreçte Güneş ışığı, içinde saklı olan turuncu, kırmızı, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerine ayrılıyor. Bu renk bileşenlerinden en hızlı olanı mavi renk olduğu için gökyüzü mavi renge sahip.

MARS NASIL KOKAR?

Mars için birçok proje yapıldı ve hala yapılıyor. Bilim insanlarının onlarca yıldır yaptığı araştırmalara göre, Kızıl Gezegen bozulmuş yumurtayı andıran bir kokuya sahip.

HANGİ HAYVANIN 3 KALBİ, 9 BEYNİ VARDIR?

Ahtapotların sekiz bacağı olduğu gibi üç tane kalbi, dokuz adet de beyni vardır.

OKSİJEN NE RENKTİR?

Oksijen gaz halinde kokusuz ve renksizdir. Ancak sıvı ve katı hallerinde ise soluk mavi renk ile görünür.

GÜNEŞ’İN NE KADAR ÖMRÜ KALDI?

Space.com’da yer alan habere göre, gezegenimiz Dünya’nın içinde yer aldığı sistemin tek yıldızı olan Güneş’in 5 milyar yıl ömrü kaldı.

BİR KURŞUN KALEM KAÇ KİLOMETRE YAZI YAZAR?

Ortalama bir kurşun kalem yaklaşık 56 kilometre uzunluğunda çizgi çizebilir.

OKYANUSLARDA KAÇ TON ALTIN BULUNUYOR?

Okyanuslar yaklaşık 20 milyon ton altın bulundurmaktadır.

1 GÜN KAÇ SAAT, KAÇ DAKİKA, KAÇ SANİYEDİR?

Bir gün tam olarak 23 saat 56 dakika 4.004 saniyedir.

GÜNEŞ’İN İÇİNE KAÇ TANE DÜNYA SIĞAR?

National Geographic’in yaptığı hesaplamaya göre, içinde yer aldığımız sistemin yıldızı olan Güneş’in içine 1 milyon adet Dünya sığar.

İLK EVCİLLEŞTİRİLEN HAYVAN HANGİSİDİR?

İnsanoğlu tarafından ilk evcilleştirilen hayvan Ren geyikleridir.

DÜNYANIN EN KALABALIK KENTİ HANGİSİDİR?

Dünyanın en kalabalık şehri 37,435,191 nüfusu ile Japonya’nın başkenti Tokyo’dur.

İSTANBUL BOĞAZI’NIN UZUNLUĞU KAÇ KİLOMETREDİR?

İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan 29.9 km uzunluğunda bir su yoludur.

SAVAŞTAN ÜÇ KAT DAHA TEHLİKELİ OLAN ŞEY NEDİR?

Çalışmak; içki, uyuşturucu ya da savaştan çok daha fazla insan öldürmektedir. Her yıl yaklaşık iki milyon insan, işle ilgili kazalar ve hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor; buna karşın savaşlarda her yıl 650 bin kişi ölüyor. Tek başına değerlendirildiğinde, en tehlikeli işin, Bering Denizi’nde çalışan Alaskalı yengeç avcılarına ait olduğu söylenir.

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X