Bizi takip edin

Manşet

AK Parti Sözcüsü Çelik: Yeni anayasa gelecek nesillere borcumuzdur

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, gündemde olan yeni anayasa çalışmaları ile ilgili, “12 Eylül’deki 80 darbesinden beri Türkiye’de yeni anayasa tartışılıyor. Yeni anayasa  gelecek nesillere borcumuzdur” dedi.

MKYK toplantısı ardından basın açıklaması yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yeni anayasa ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelik’in yaptığı açıklamalardan satır başları:

“Bizim açımızdan PKK’sı, YPG’sı DEAŞ’ı hepsi aynıdır. Bunlara karşı bir ilk konulmalıdır. Operasyonlar kapsamında 8 bin 500’e yakın teröristlere yakın sığınaklar yok edilmiştir. Birçok terörist etkisiz hale getirilmiştir. TSK, insanı kültürel yapılar ve siviller konusunda en hassas orduların başında gelir. Hedef terör örgütleridir.

“EREN OPERASYONLARI 15 AYRI YERDE DEVAM EDİYOR”

Eren operasyonları 15 ayrı yerde devam ediyor. PKK terör örgütüne çok ağır zaiyatlar veriliyor. Şimdiye kadar DEAŞ’a karşı 570’e yakın, FETÖ’ye 5 bine yakın operasyon gerçekleştirilmiştir. TSK, Emniyet, Jandarma personelimiz kahramanca görevinin başındadır. Her geçen gün berraklaşan şey şudur, bazı ülkeler geçmişte Afganistan’da yaptıkları gibi terör örgütlerini vekalet savaşları olarak kullanarak bir sonuca varmayı düşünüyorlar. Bütün bu gelişmelerin varacağı hiçbir yer yoktur. Terör örgütüne destek verenler sadece bu utançla karşı karşıya kalacaktır.

“MÜZİSYEN ARKADAŞLARIMIZIN SESİNİ DUYDUĞUMUZU BİLMENİZİ İSTERİM”

Yeniden normalleşme yaşıyoruz. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bazı sektörler olumsuz etkileniyor. Müzisyen arkadaşlarımızın sesini duyduğumuzu bilmenizi isteriz. Müzik susmasın sloganı etrafında bu destekler müzisyen arkadaşlarımıza ulaştırılıyor. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanımızın ve partimizin konuyu takip ettiğini bir kere daha ifade etmek isterim.

‘UÇAK GEMİSİNE SAHİP SAYILI ÜLKELERDEN BİRİ OLACAĞIZ’

Türkiye’nin savunma sanayiinde geldiği yer açısından çok önemli haberler çıkıyor. Bugün Türkiye’nin İHA ve SİHA’larıyla nasıl stratejik bir üstünlük ortaya çıkardığına ilişkin çok sayıda analiz çıkıyor.

Türkiye’nin ilk uçak gemisi diyebileceğimiz TCG-Anadolu’nun yapımı en süratli şekilde devam ediyor. Böylece buna sahip olan sayılı ülkelerden bir tanesi olacağız. En önemlisi de bu geminin hava platformlarında İHA ve SİHA’lar için de bir platform söz konusu olacak

Türkiye açısından stratejik üstünlük sağlayıcı bir zemine kavuşulmuş olacak. Aynı zamanda doğal afetler için de kullanılabilecek bu gemi.

Çevre Şehircilik Bakanlığımız son derece güçlü şekilde gündem olan konuları takip ediyor. Son derece önemli bir gelişme oldu. Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde pek çok yerde çevre duyarlılığı projeleri yürütülüyor. BM İnsani Yerleşim Programları tarafından atık alanında ödül ilk kez Emine Hanım’a verildi.

Burada Türkiye’nin bu konularda yaptığı öncülüğün takdir edilmesi son derece önemli. Dünyanın, ülkemizin kirlenmesi insani açıdan ertelenemez bir mesele haline gelmiştir.

Bu ödülle birlikte başka şehirlerin de aynı modelleri uygulayarak bu konudaki mücadeleye güçlü destek vermelerini ümit ediyoruz.

MARMARA DENİZİ’NDEKİ MÜSİLAJ SON DERECE TEDİRGİN EDİCİ

Marmara Denizi’ndeki müsilaj son derece tedirgin edici ve asla tahammül edemeyeceğiz bir kirliliğe işaret ediyor. İklim değişikliği, yoğun kirlilik ve denizin durgunluğu…

Bu müsilajın yüzeyden temizlenmesi hiçbir şekilde bunu ortadan kaldırmıyor. 25 milyona varan bir nüfus yaşıyor Marmara Denizi’nin etrafında. Bu müsilaj meselesi partice en yakın takip ettiğimiz meselelerden bir tanesidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bir çalıştay düzenleyecek. Şimdiye dek yaklaşık 91 nokta çeşitli örnekler alındı. Çok kapsamlı bir hazırlık yaptıklarını biliyoruz. İnşallah bu çalıştayın sonuçları bu hafta sonu sayın bakanımız tarafından paylaşılacak.

‘İSRAİL’İN YASA DIŞI KONUTLARA SON VERMESİ GEREKİYOR’

Bunlardan ders çıkaran bir yaklaşım görmüyoruz. Yine Batı Şeria’da 350 konuttan oluşan bir projenin temel atıldığını görüyoruz. Bunu en güçlü şekilde kınıyoruz. Batı Şeria’da ve Gazze’de yasa dışı konutlara, hukuk dışı meselelere son verilmesi gerekiyor.

AK Parti içerisinde tamam dendiği andan itibaren, ki o aşamaya gelmiş bulunuyoruz, sonra MHP ile paylaşacağız. Cumhur ittifakı kendi içerisinde uzlaşı çıkardıktan sonra diğer partilerle paylaşılması ve bu taslağın hayata geçmesi için adımlar atılması söz konusu olacak. Çalışmalar bitmek üzere.”

“CUMHUR İTTİFAKI ANAYASA TASLAĞINDA UZLAŞINCA DİĞER PARTİLERE GİDİLECEK”

Çelik, anayasa çalışmalarının durumuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“AK Parti içerisinde tamam denildiği andan itibaren o aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Ondan sonra MHP ile paylaşılacak. Cumhur İttifakı anayasa taslağında uzlaşı ortaya çıktıktan sonra diğer partilerle paylaşılması ve hayata geçmesi için adımlar atılması sözkonusu olacak. 12 Eylül’deki 80 darbesinden beri Türkiye yeni anayasayı tartışılıyor. Yeni anayasa  gelecek nesillere borcumuzdur. Darbe süreçleri ortadan kalktıktan sonra sürekli olarak sivil anayasadan bahsedilmesi sözkonusu oldu. Aşağıdan yukarıya anayasa inşa edilmesi için çok değerli birikim ve çalışmalar var. Esasında birikim yüksek, buna verilmiş emek çok, şimdi esas mesele bunun hayata geçirilmesidir. Bu konuda Cumhur İttifakı’nın üzerine düşeceğini yapacağı konusunda hiçbir kuşku yoktur.”

“ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

“Erken seçim herhangi bir şekilde söz konusu değildir. Her girdiği seçimi kaybetmiş genel başkandan tutun da, oy oranı yüzde 1’de gezinene kadar herkes erken seçim diye tutturmuş. Seçimlerin zamanında yapılacağını bir vesileyle ifade etmiştim. Bütün bu süre içerisinde yapacağımız işlere yoğunlaşmak esas olandır. Nasıl bir gerekçe ortaya koyuyorlar? Siyaset bir tez, iddia ortaya koymak için yapılır. Öyle bir konumlanma var ki tamamen AK Parti’nin antitezi olmaktan öteye gidemeyen argümanlar var. Bir siyasi parti kendi varlığını topluma ulaştırdığı mesajla gösterir. Sadece AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın anti tezi olarak konumlandırılmış bir yapının hiçbir siyasi argüman üretemeyip, sürekli olarak gündeme getirdiği bir konu olarak görüyoruz.

“TÜRKİYE’YE BASKI YAPILARAK SORUN ÇÖZÜLMEZ”

Dışişleri Bakanımızın Yunanistan’a bir ziyareti gerçekleşti. Yunan Dışişleri Bakanı’nın Ankara ziyaretinde yaptığı saygısızlığın terk edildiğini gördük. Türkiye bir müzakere devletidir. Atina şunu anlamak zorundadır. Türkiye’nin üzerine AB’den ya da başkalarından baskı yaparak çözeceği hiçbir problem yoktur. Atina makul bir zemine kavuşulmasını istiyorsa bu meselede Türkiye ve Yunanistan’ın uzlaşıya varmasıdır. Bu coğrafyada biz yaşıyoruz, kendimiz çözeceğiz. Münhasır ekonomik bölgelerle ilgili olarak ortaya çıkan ihtilafta oraya Fransız gemisini davet edip Fransız bayrağı dikerek çözülecek meseleler değildir bunlar. Oraya Yunanistan’ı çok sevdikleri için gelmiyorlar. Depremde koşan biziz, komşusunun yanında durur. Türkiye dostluğu denenmiş, tarihin süzgecinden geçmiş herkesin fayda göreceği bir ülkedir. Herhangi bir şekilde maksimalist talepleri masaya getirip müzakere edelim diye sunmayacaksınız. Masaya önkoşulsuz oturacaksınız. Böyle gelinirse orada alınacak bir sonuç yok. Türkiye Yunanistan arasındaki hiçbir müzakere mekanizması Türkiye tarafından durdurulmamıştır. Biz müzakereye iyi komşuluk ilişkileri, hukuk ve hakkaniyetle her zaman varız.

“ABD PYD/YPG’YE DESTEK VERMEMELİ”

ABD ile derin ve köklü bir müttefiklik ilişkimiz var. Aslında işbirliği yapacağımız alanlar ihtilaflı alanlara göre çok daha fazla. Geçmişte Türkiye’nin ne kadar kıymetli bir müttefik olduğunu göstermiş bir tablo önümüzde var. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmiş, vatandaşlarımızı şehit etmiş FETÖ’nün üzerindeki himayenin kalkmasıdır. O şahsın himaye görüyor olması müttefiklik ilişkileri açısından halledilmesi gereken bir meseledir. Meclis’in bombalanması, Cumhurbaşkanımızın öldürülmesine teşebbüs edilmesi gibi Türkiye ve uluslararası hukuk açısından suça imza atılmıştır. PYD/YPG bir terör örgütüdür. Müttefiğimiz buna destek vermemesi lazımdır. DEAŞ ile YPG arasında bir fark yoktur. Terör örgütüne bir başka terör örgütüne güya mücadele diye destek verirseniz… ABD ile karşılıklı ekonomik ilişkileri nasıl büyüteceğimiz, Suriye’nin geleceği, Akdeniz’deki olaylar, Libya’nın geleceği konusunda ortak değer ve ilkeleri nasıl üreteceğimize dair çalışmamız gerekir. Biden döneminde yeni yönetim işe başlamışken sayın başkan daha önce başkan yardımcısı olarak Türkiye ile ilgili yeterli bilgiye sahip. Başkan yardımcısı iken sayın Cumhurbaşkanımızla çeşitli görüşmeleri oldu. Yeni dönemde ABD ile pozitif ajanda temelinde değerlendirmek istiyoruz.”

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X