Bizi takip edin

Manşet

Avrupa ekonomisi zor günler geçiriyor

Avrupa ülkeleri ekonomik açıdan sıkıntılı günlerden geçiyor. İngiltere’de akaryakıt krizi ortaya çıktı. Almanya’da inşaat ve emlak sektörlerinde fahiş fiyat artışları görüldü. Fransa’da öğrenciler gıda kuyruğu oluşturdu.

Avrupa ekonomisi zorda - Son Dakika Haberleri

Avrupa’da yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgının da etkisiyle son dönemde ekonomik sarsıntılar yaşanıyor. Birçok ülkede başta gıda ve enerji olmak üzere farklı sektörlerde tedarik sıkıntısı yaşanıyor.

İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan akaryakıt sıkıntısı dünyanın gündemindeydi.

İNGİLTERE’DE AKARYAKIT KRİZİ 

Akaryakıt şirketlerinden bazılarının petrol istasyonlarını kapatacağını duyurmasının ardından benzin istasyonları önünde uzun araç kuyrukları oluştu.

Dev akaryakıt şirketleri yeterli sayıda sürücü olmaması nedeniyle bu kararı aldıklarını duyurdu. Araç sahipleri ülke genelinde endişeli. Başkent Londra başta olmak üzere uzun araç kuyrukları haftalardır devam ediyor.

Ülkede mevcut nakliye aracı sürücüsü sayısının ihtiyaç duyulan rakamın 100 bin altında bulunduğu ifade ediliyor.

MARKETLERDE RAFLAR BOŞALDI 

Tedarik zincirindeki kırılma yüzünden marketlerde de stoklar tükendi.

Londra’daki çeşitli marketlerde özellikle sebze ve meyve ürünleri ile hazır suların satışa sunulduğu raflar boş kaldı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış süreci Brexit’in ardından İngiltere’de şoför sayısının azalmasıyla patlak veren bu kriz nedeniyle tedarik zincirlerinde ciddi sorunlar yaşanıyor.

ŞOFÖR AÇIĞINA GEÇİCİ ÇÖZÜM 

Yaşanan krizi çözebilmek adına İngiltere düğmeye bastı. Yurt dışından 5 bin ağır vasıta sürücüsü ile 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanına 3 ay süreli geçici vize verilecek. Böylelikle, 10 bin 500 çalışan ekim itibarıyla yıl sonuna kadar geçici vize alabilecek.

Avrupa ekonomisi zor günler geçiriyor

İngiltere’de 2020 yılının başında 37 bin olan AB vatandaşı tır ve kamyon şoförü aktif olarak hizmet verirken, bu sayı şu anda 24 bin 350’e gerilemiş durumda. Ülkede nakliye şoförlerinin toplam sayısının halihazırda ihtiyaç duyulanın yaklaşık 100 bin altında olduğu belirtiliyor.

MARKET ZİNCİRLERİNDEN HÜKÜMETE UYARI 

İngiltere’nin en büyük süpermarket zincirlerinden bazıları, Noel öncesinde müşterilerin panik halinde marketlere yönelebileceği konusunda hükümeti uyardı. Aynı zamanda tedarik krizi nedeniyle yakın gelecekte marketlerdeki fiyatlarda artış olabileceği belirtildi.

Dünyaca ünlü fast food şirketi ise tedarik zincirindeki aksamaları gerekçe göstererek, milkshake ve şişelenmiş içeceklerin satışını durdurdu.

Bazı zincir restoranlar da tedarik sorununu gerekçe göstererek restoranlarının kapatılacağını açıkladı.

ORDU BENZİN İSTASYONLAERINA AKARYAKIT TAŞIYOR

İngiltere’de silahlı kuvvetler personeli, yaşanan kriz nedeniyle benzin istasyonlarına akaryakıt taşıyor.

100’ü şoför olan yaklaşık 200 asker, istasyonlar üzerindeki baskıyı hafifletmek için destek sağlıyor.

FRANSA’DA GIDA KUYRUKLARI

Pandeminin de etkisiyle zor günler geçiren ülkelerden birisi de Fransa. Son 10 yılın en yüksek enflasyonuna ulaşılan Fransa’da ülkedeki fiyat artışı dikkati çekiyor.

Ağustosta yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatlarının etkisiyle eylülde yüzde 2,7’ye çıkarak Aralık 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi Fransa’da da enerji ürünleri fiyatlarının keskin artışı enflasyonun yükselmesine neden oluyor.

Avrupa ekonomisi zor günler geçiriyor

Ekonomik sorunlarla boğuşan üniversite öğrencileri, gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yardım derneklerinin önünde uzun kuyruklarda bekliyor.

Özellikle Paris’te kiraların yüksek olması, öğrencilere yönelik konaklama ve iş imkanlarının azalması, ayrıca eylülde enflasyonun son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşması, öğrencilerin ekonomik darboğaza girmesine neden oldu.

Salgının da etkisiyle karşı karşıya kaldıkları ekonomik sorunların üstesinden gelemeyen üniversite öğrencileri, gıda yardımı yapan derneklere yöneldi.

 

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X