Bizi takip edin

Manşet

Bakan Karaismailoğlu: Avrupa’nın en büyük kulesini hizmete açıyoruz

Bakan Karaismailoğlu, “Ne mutlu bizlere ki, dünyada ilk defa aynı anda 100 FM radyo yayını yapacak, teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak, Avrupa’nın en büyük kulesini hizmete açıyoruz” dedi.

İstanbul’un ve Avrupa’nın en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, törendeki konuşmasında Türk milletinin İstanbul sevdasının, peygamber müjdesiyle başlayıp, 1453’teki kutlu fetihten sonra da asırlar boyunca İstanbul’un imarı ve inşası için verilen büyük hizmetlerle devam ettiğini söyledi.

“Kulemiz toplamda 49 kattır”

Karaismailoğlu, şunları söyledi:

İstanbul’a ve İstanbullulara canı gönülden verilen hizmetlerle artık İstanbul bir dünya kentidir. Avrupa’nın en büyük kulesini hizmete açıyoruz. Kulemiz, 4 katı zemin altında, 45 katı da üzerinde olmak üzere toplamda 49 kattır. Kulemizin zemin katında podyum, üzerinde teknik katlar var. Onların da üzerinde seyir terasları ve restoranlar yer almaktadır.

Çamlıca Kulesi, ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek binası. Ayrıca 100 FM radyo yayınının aynı anda yapıldığı dünyada ilk kule olma özelliğine de sahiptir.”

Karaismailoğlu, Çamlıca Tepesi’ndeki 33 adet büyük antenin oluşturduğu görüntü kirliliğine son verildiğini anımsattı. Bunun yanısıra aynı zamanda ciddi bir enerji tasarrufunun da sağlanacağını dile getirdi.

Kulenin, radyo ve televizyon kuruluşlarına, anten, birleştirici, verici cihaz, elektrik, jeneratör yedekleme, UPS, elektronik bakım-onarım ve kesintisiz yayın izleme hizmetleri verdiğini belirten Karaismailoğlu, bununla birlikte kablosuz telekomünikasyon operatörlerine de altyapı hizmeti sağlandığını söyledi.

Karaismailoğlu, Çamlıca Kulesi’nin interaktif aktivite alanları ile eşsiz bir turizm merkezi olacağını da ekledi. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X