Bizi takip edin

Manşet

CHP’de 13 milyonluk imar rantı kavgası

Ayvalık Belediyesi’nde imar rantı skandalı patlak verdi. İddiaya göre imar ruhsatı oylamasında kat artırımına hayır oyu veren CHP’li meclis üyelerini, evet oyu veren diğer CHP’li üyeler parti binasına kilitleyerek tehdit edildiler.

Ayvalık Belediyesi iddiaya göre 13 milyonluk bir rant oluşturacak imar uygulamasını meclise getirdi. Uygulamaya, AK Parti, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin tamamı hayır oyu kullandı. Karara CHP grubundan da itirazlar geldi. Oylama sonucu 13-13 beraberlik sağlanınca karar Başkanın oyuyla geçti.

İSTİFA EDİN BASKISI

İmar rantının yanı sıra iddialar oylama sonrası başka bir boyuta taşındı. Hayır oyu kullanan Belediye Meclis Üyeleri, Genel Merkezden gelen talimata uymadıkları gerekçesiyle istifaya zorlanırken, iddiaya göre parti binasına kilitlendiler.

CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Erkal yaşananları onaylayarak, “Giriş katlarının ticarethaneye dönüşmesini onaylayacaktık ancak kat ilavesi gündeme gelince bunun daha önce konuşulmadığını söyledik. Çünkü kat izni verince rant sağlamış oluyorsunuz. CHP’li olarak biz 4 kişi, 4 İYİ Partili ve 4 Cumhur İttifakı üyesi hayır oyu verdik. Ben bu kararın neden çıkmaması gerektiğini anlattım. Tek parsele tek daya göre değil, tüm adaları kapsayacak şekilde olması gerektiğini, sadece birine bu rant verilirse zan altında kalacaklarını söyledim. Ayvalık’ta çevreci grup da tepki verdi.” şeklinde konuştu.

KAPIYI KİLİTLEYEN EMEKLİ ASKER

CHP İlçe Başkanı’nın hayır oylarıyla ilgili yeni bir toplantıya davet üslubunun yakışıksız olduğunu belirten Erkal, “Toplantıya giden iki bayan ve grup sözcümüzle birlikte dört arkadaşımızın üzerine kapıyı kilitlemişler. Meclis üyemizin ve grup sözcümüzün üzerine yürünmüş. Kapıyı kilitleyip anahtarı üzerinde bırakmak, dışarıdan gelenleri önlemek olarak kabul edilebilir ama kapıyı kilitleyip anahtarı üzerinden almak ve kapıyı açmayı reddetmek suçtur ve alıkoymaya girer. Kapıyı kilitleyip anahtarı cebine koyanın da yönetim kurulunda yer alan Hasan isimli emekli bir asker olduğu söylendi. CHP Meclis Üyesi İsa Arslan’ın istifasını istemişler, o da ‘bizi halk seçti’ diyerek reddetmiş. Seçim döneminde CHP’liler olarak maddi manevi tüm olanaklarımızı ortaya koyarak kazanmak için çalışırken hiçbir işe katılmayanlar şimdi bize ahkâm kesiyor.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X