Bizi takip edin

Manşet

Demiryolu ağında 2023 hedefi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “2023’te demiryolu yatırımlarını yüzde 60’a, demiryolu ağını da 16 bin 775 kilometreye çıkarmayı hedefledik” açıklamasını yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile hızlı trenle geldikleri Yozgat’ta, Sorgun Hızlı Tren İstasyonu’nda inceleme yaptı.

Karaismailoğlu, demiryollarının ekonomik ve stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı. Karaismailoğlu, demiryolunun, güvenli ve konforlu olduğuna dikkat çekti. Ayrıca son 19 yıldır bu alanda önemli yatırımların yapıldığını söyledi.

“Çin’den Avrupa’ya hakim olan demir İpek Yolu’na hakim bir ülkeyiz” diyen Karaismailoğlu, demiryollarının yük ve insan taşımacılığında daha yaygın kullanımını sağlamak üzere milli seferberlik ilan edildiğini anlattı.

2023’te demiryolu yatırımları yüzde 60’a çıkacak

Karaismailoğlu, 1213 kilometrelik yüksek hızlı tren hattı inşa edildiğini söyledi. Ve konvansiyonel hat uzunluğunun 11 bin 590 kilometreye yükseltildiğini söyledi.

Ankara-Sivas arası seyahat süresi düşecek

Ankara-Sivas arası seyahat süresi, projenin tamamlanmasıyla 12 saatten ilk etapta 4 saate düşecek. Daha sonra da 2 saate ineceğini vurguladı. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X