Bizi takip edin

Dünya

Dünya’nın umudu yine Erdoğan’da: Sadece o çözer

Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl krizini çözen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya’dan yeni bir talep geldi. Rus gazeteci Mihail Rostovsky bölgeyi yeni bir Çernobil faciasından sadece Erdoğan’ın kurtarabileceğini yazdı.

Bölgede ve dünyada yürüttüğü diplomatik ilişkiler nedeniyle tüm dünyanın güvendiği lider haline gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeni bir çözüm talebi geldi.

Daha önce tahıl krizini çözen Erdoğan’dan ikinci bir Çernobil faciası yaşanmaması için çözüm bulması talep edildi.

Zaporizhzhya nükleer santralinin etrafındaki durum nedeniyle, Avrupa Çernobil ölçeğinde yeni bir nükleer felaketle karşı karşıya. Durumdan endişe duyan taraflar çözüm için Erdoğan’ı adres gösterdi. Rus gazeteci Mihail Rostovsky, konuyla ilgili kaleme aldığı köşe yazısında durumun ciddiyetini anlatarak “Çözümün bulacak tek kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan” dedi.

Rostovsky, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tahıl krizinde olduğu gibi sorumluluk alarak bu işi çözebileceğini kaleme aldığı yazısında Erdoğan ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“2022’deki Ukrayna çatışması sırasında, sadece bir yabancı politikacı, herkese ulaşabilen ve müzakere sürecini ortada bırakmayan ısrarcı ve etkili bir arabulucu olduğunu kanıtladı. Bu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Moskova’da (mümkün olduğunca) ona güveniliyor. Kiev’de ve Batı başkentlerinde (aynı uyarıyla) ona güveniliyor. Bunu oyuna sokmanın zamanı gelmedi mi?

Şu anda Zaporizhzhya nükleer santrali çevresinde olup bitenler, en azından Ukrayna’nın tahıl ihracatının sağlanması sorunundan daha az önemli değil – Türkiye’nin aktif katılımı ve arabuluculuğu sayesinde başarıyla çözülen bir sorun.”

Rus gazeteci Mihail Rostovsky’nin köşe yazısının tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.mk.ru/politics/2022/08/10/srochno-nuzhen-erdogan-spasti-ot-novogo-chernobylya-mozhet-tolko-prezident-turcii.html

Kaynak: Moskovski Komsomolets

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X