Bizi takip edin

Gündem

Edirne Vali Yardımcısı Uysal’dan ‘aşı kartı’ açıklaması

Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Türkiye ve Bulgaristan’ın aldığı ortak kararla aşı kartı uygulamasının başladığını açıkladı.

Bulgaristan ülkeye girişlerde PCR testi yanı sıra aşı kartı uygulamasıyla da sınır kapılarından geçişlere izin vermesinin ardından Türkiye’de benzer kararı uygulamaya koydu.

AŞI KARTIYLA GİRİŞLER BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla Bulgaristan’dan gelen Türk ve Bulgar vatandaşlarının Edirne’de Kapıkule Sınır Kapısı’ndan dün aşı kartı ile girişlerine izin verilmeye başlandı.

Edirne Valiliği’nin dün yaptığı duyurusunun ardından uygulama başladı. Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Kapıkule Sınır Kapısı’nda gazetecilere açıklama yaptı.

“14 GÜN ÖNCE YAPTIRMIŞ OLMASI ŞARTIYLA İZİN VERDİK”

Uysal, Bulgaristan ile Türkiye arasında karşılıklı yapılan anlaşma ile aşı kartı uygulamasına başlandığını söyledi. Uysal, “Burası dünyanın en büyük ikinci kara sınır kapısı. Dün itibariyle iki doz aşı yaptıran vatandaşlar, karşılıklı kovid-19 testinden muaf olacak. Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığımızın kararıyla. Havaların ısınmasıyla birlikte aşı programında da ilerleme oldu. Edirne’yeve ülkemize hayırlı olsun diyorum. Burada şart şu. Bulgaristan’dan gelen kişilerin ikinci doz aşıyı en az 14 gün önce yaptırmış olması şartı var. Bu karara vardık. İki doz aşısını yaptırmış olan  Bulgar makamlarınca aşı kartı verilen kişilere karşılıklı test muafiyeti getirildi. Ayrıca 18 yaş altındaki kişilerin girişlerinde ebeveynleriyle birlikteyse yine test istenmeyecek. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X