Bizi takip edin

Teknoloji

En çok ve en az veri toplayan iOS uygulamaları sıralandı

Surfshark şirketi, farklı uygulama kategorilerine bakarak, kullanıcılardan en fazla ve en az veri toplayan uygulamalar ile ilgili bir rapor hazırladı. Apple kullanıcılarını ilgilendiren raporda en çok ve en az veri toplayan iOS uygulamaları sıralandı.

İşte iPhone ve iPad uygulamaları hakkındaki çarpıcı raporun detayları…

Bir VPN şirketinin hazırladığı raporda çok kullanıcı verisi toplayan iPad ve iPhone uygulamalarını listelendi. Sosyal medya uygulamaları arasında Facebook, en fazla kişisel veriyi topluyor. Bu kategoride en az veriyi ise Clubhouse topluyor. En çok kullanılan uygulamalar çoğunlukla en fazla veriyi toplayanlar arasında. İşte en çok veri toplayan uygulamalar ve kategoriler…

App Store iOS kullanıcılarının ihtiyacına veya isteğine göre birçok uygulamayı bulabileceği bir mağaza. Apple bu mağazayı denetlerken, gizliliğe önem verdiğini her fırsatta vurguluyor. Hatta şirket, iOS 14.5 güncellemesi ile Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliğini getirerek uygulamanın kullanıcıların verilerini takip etmesini kullanıcılarının iznine bırakmış durumda. Ayrıca Apple, App Store’da uygulamaların hangi verilere erişebildiğini gösteren gizlilik etiketlerini de kullanıcılarına sundu. Virtual Private Network (Sanal özel ağ – VPN), hizmeti sunan bir şirket iOS işletim sistemine ilişkin yeni raporunu açıkladı.

Şirketin araştırmasına göre mesajlaşma ve görüntülü arama kategorisinde en fazla veriyi Facebook Messenger topluyor. Bu kategoride en az veri toplayan uygulama ise Cisco Webex Meetings.

Surfshark’ın iPad ve iPhone’da en çok kullanıcı verisi toplayan şirketleri listeledi.

Video izleme siteleri arasında en fazla veri Youtube’da toplanıyor.

Sosyal medya uygulamaları arasında da veri rekoru yine Facebook’a ait. Pandeminin popüler sesli konuşma uygulaması Clubhouse ise en az veri toplayan sosyal medya uygulamalarından.

Ödeme yöntemleri arasında en fazla veriyi PayPal topluyor. En az veri ise MoneyGram’da depolanıyor.

İnternetten alışverişte Amazon en çok veriyi depolarken, Etsy listenin sonunda kalıyor.

Eğer online-dating uygulaması kullanıyorsanız; Badoo en fazla veri toplayan uygulama. Türkiye’de kullanılmayan Zoosk ise en az veri toplayan randevu uygulaması.

En az kişisel veri kullanan ilk 5 uygulama kategorisi:
Tarayıcılar
Fotoğraf Editörleri
Çocuk Uygulamaları
E-posta istemcileri
Hava Durumu

En çok kişisel veri kullanan ilk 5 uygulama kategorisi:
Sosyal ağ
Yemek Siparişi
Alışveriş
Flört
Ödemeler

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X