Bizi takip edin

Manşet

Erdoğan: Almanya ile hedef 50 milyar dolarlık ticaret hacmi

Almanya Şansölyesi Merkel ile basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Almanya ile 50 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşalım istiyoruz” dedi. Erdoğan, Avrupa’daki Türk toplumunun başlıca sorununun İslam düşmanlığı olduğunu söyledi.

Başbakanlık görevine veda ziyareti kapsamında Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçti.  Erdoğan ve Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Sayın Merkel ile yürüttüğümüz başarılı çalışmaların yeni yönetimle de devam etmesini umuyorum. Türkiye olarak AB tam üyelik yolunda Merkel’in katkılarını her zaman hatırlayacağız. Bugünkü görüşmemizde ikili ilişkiler başta olmak üzere birçok konuyu ele aldık. Suriye krizinin çözümü için gösterdiği çabaya teşekkür ediyorum.

Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye konuların fikir birliğinde bulunduk. Almanya’daki Türk toplumu ortak zenginliğimizi teşkil ediyor.

Avrupa’daki Türk vatandaşları

Sayın Merkel’in Türk toplumuyla yakın temasından mutluluk duyuyoruz. Irkçılık ve ayrımcı muamelelerde bulunan tüm faillere karşı etkin tedbirlerin alınması önem taşıyor. Türklerin kendilerini Avrupa’da evlerinde gibi hissetmeleri önemlidir. Merkel bu konuda her zaman büyük çaba göstermiştir. Halefi’nin de aynı hassasiyeti göstereceğini umuyorum. Irkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığıyla ayrımcılık ne yazık ki Avrupa’daki Türk toplumunun başlıca sorunları olmaya devam ediyor.

Türkiye’de yargı bağımsızdır. Yargının verdiği karara benim cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem mümkün değildir. Yeter ki yargının adil bir karar verdiğini bilelim.

Mülteciler konusu

Türkiye bu konunun misafirhanesi konumunda. Bu insanları bizim ötelememiz, Yunanistan’ın yaptığı gibi mümkün değil. Ev sahipliğimiz devam edecektir. Göçleri bugüne kadar uyguladığımız gibi kabulleniyoruz. Biriket evler yaparak onları ağırlıyoruz. Şu an 60 bin evi bitirdik, hedefimiz 100 bine çıkarmak.

Erdoğan’dan Almanya yorumu

Bu süreçte birçok dünya liderleriyle bir arada çalıştık. Sayın Merkel özellikle Almanya’nın idaresinde başarılı bir sürece imza attı. Bundan sonraki süreçte de belki koalisyon hükümetleri olmasaydı Türkiye-Almanya ilişkileri daha farklı bir noktaya gelebilirdi. Bizim başkanlık sistemine geçmemizle koalisyon sorunundan kurtulmuş olduk Türkiye olarak.

Almanya’da ciddi manada bir Türk potansiyeli var. Bu insanlar sağlıklı bir yaşam devam ettirmek istiyorlar. Hedef 50 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak.

Değerli dostum Merkel’e bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X