Bizi takip edin

Manşet

Erdoğan: Biden ile görüşmemiz yeni dönemin habercisi olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Biden ile NATO zirvesinde gerçekleştireceğimiz görüşmenin yeni dönemin habercisi olacağına inanıyorum” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ABD merkezli şirketlerin üst düzey yöneticileriyle çevrim içi yapılan toplantıda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması şu şekilde:

“Haziranda normalleşmeyi hedefliyoruz”

“Haziran ayında yoğun bir aşılama kampanyası yürüterek, ülkemiz genelinde normalleşmeyi temin etmeyi hedefliyoruz.

“G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk”

Yüzde 1,8’lik oranla Çin’in ardından G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk. 2021 yılının ilk dört ayında ihracatımız, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artarak 4 milyar 272 milyon doları buldu. Salgının yol açtığı belirsizliklere rağmen Türkiye’ye olan yatırım talebinde ciddi bir artış gözlemliyoruz.

“Biden ile görüşmemizin yeni dönemin habercisi olacağına inanıyorum”

ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için samimi, saygılı, ortak çıkarlara ve değerlere dayanan bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyoruz. Üç kıtanın kalbi konumundaki Türkiye’yi küresel bir üretim ve teknoloji üssü haline getireceğimize inanıyorum. Sayın Biden ile NATO zirvesinde gerçekleştireceğimiz görüşmenin yeni dönemin habercisi olacağına inanıyorum.

Çelik ve alüminyum sektöründeki ilave tarifeler, Türkiye’nin genelleştirilmiş tercihler sistemi dışında bırakılması, Türkiye menşeli ihraç ürünlerine yönelik anti-damping önlemleri gibi adımlar bize yakışmıyor. Bu konularda ABD’den daha yapıcı hareket etmesini bekliyoruz.” (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X