Bizi takip edin

Manşet

Erdoğan: 1960 darbesi, milletimizin içinde kanayan bir yaradır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan; “1960 darbesi, milletimizin kalbinde hala kanayan bir yaradır” dedi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı 27 Mayıs 1960 darbesinin 61. yıl dönümünde Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda katılımcılara seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Yassı Ada’ya, milletimizin verdiği adla Yaslı Ada’ya, bizim verdiğimiz adla Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na hoş geldiniz.

Yassıada’nın önce Yaslıada’ya ardından Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüşme süreci, Türkiye’nin son 60 senelik siyasi tarihinin de bir özetidir. Varını yoğunu ortaya koyarak İstiklal Harbi’ni zafere ulaştıran Türk milleti, demokrasi mücadelesini de aynı kararlılıkla sürdürmüştür.

Türkiye’ye siyasi, sosyal ve ekonomik ağır bedeller ödeten darbeler silsilesinin ilki olan 1960 darbesi, milletimizin kalbinde hala kanayan bir yaradır.

Sadece darbeciler ve muhtıracılar değil, onları tahrik eden, onlarla kolkola yürüyen siyasetçi profili aynı şekilde varlığını sürdürmektedir. Bunlarla beraber monşerler de var. Aynı merkezden yönetildiler. CHP + ordu = darbe şeklinde kurulan denklemin sahipleri bu faşist zihniyetlerini sergilemekten çekinmemişlerdir. Namlı 27 Mayısçılar, yıllar sonra yaptıkları açıklamalarda kendilerini CHP yönetiminin kışkırttığını ifade etmişlerdir.

28 Şubat muhtırasına bizim tespitlerimiz farklı değil diyen dönemin CHP yöneticileri, darbecilerden daha büyük şevkle sahip çıktı. Bizi indirmekten ve vatana ihanetle yargılamaktan söz edenler yine bunlardır. Sosyal medya hesaplarından ‘Darbeler zaruretler doğmadan yapılmamıştır’ diyenler yine bunlardır. Birkaç hafta önce bizi Menderes’in akıbetiyle tehdit edenler yine bunlardır. Çeşitli çevreler tarafından darbe imasıyla yürütülen tüm kirli girişimler CHP yönetimi tarafından desteklenmiştir. Her yakalandıklarında ise ‘yapay gündem’ diyerek işin içinden sıyrılmaya kalkmışlardır. Biz bu yola çıkarken kefenimizi giyerek çıktık.

Darbeciler ve onların cesaret kaynağı olan darbeci siyasi zihniyetler, kendi hırsları uğruna ülkeyi ateşe vermekten de çekinmemişlerdir. Ülkemizde ne zaman demokrasi güçlenmişse, milli iradenin üstünlüğü ilkesiyle siyaset şekillenmişse vatandaşımız eser ve hizmetle tanışmıştır.

Bizzat İnönü, 1946 seçimleri öncesinde, burası çok önemli, ‘Ben ihtilalci İsmetim, ülkeyi 3-5 çapulcuya maskara etmeyeceğiz’ diyerek darbe sopasını peşinen göstermiştir.

AK Parti, tıpkı Demokrat Parti gibi milletin teveccühüyle iktidara geldiğinde demokrasi ve kalkınma atılımını kaldığı yerden yeniden başlatmıştır. CHP zihniyeti, işte buradan İmralı’ya idam fezlekesi hazırladı, onu icra etti. Biz ise şimdi bu adada demokrasi ve özgürlükler çağrısını yapıyoruz. Farkımız bu. Bu CHP zihniyetinin, yandaşlarının, bunların özgürlükle, bunların demokrasiyle yakından uzaktan alakası yoktur. Hür demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye’de bunların alakası yoktur. Bunları en çok ürküten budur. Geçtiğimiz 19 yılda Türkiye’yi hem demokraside, hem özgürlükte hem kalkınmada fersah fersah ileriye taşıyan AK Parti, bu husumeti üzerinde toplamıştır.

(AA)

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X