Bizi takip edin

Manşet

Erdoğan: Milletimiz 150 yıllık hayaline bugün kavuşmuştur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimiz 150 yıllık hayaline bugün kavuşmuştur. Taksim Camii’ni, Ayasofya Cami-i Kebir’e verilen bir selam, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Camii Açılış Programı’nda konuştu.

İlk cuma namazını eda ettiğimiz Taksim Camimizin İstanbul’umuz, ülkemiz ve Alem-i İslam için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Taksim Camii bizim dünyamızda farklı bir öneme sahiptir. Caminin yerinde mescid bile yok ve maalesef burada cami yapımına müsaade yok. Adeta kümes gibi bir yerde müminler namazlarını eda etmeye çalışıyorlardı. İstanbu’umuzun en güzel yerlerinden biri olan Taksim’deki camiimizin içinden ezan sesleri inşallah kıyamete kadar eksik olmayacaktır.

Dünyada sayılı projeler arasında da yer alan Taksim Camimiz, İstanbul’un sembolleri arasındaki seçkin yerini şimdiden almıştır.

Taksim Camii’ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir’e verilen bir selam, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum.

Taksim Camii, yaklaşık 1,5 asırlık bir mücadelenin ardından İstanbul’umuza kazandırılmıştır.

Son dönemde Büyük Çamlıca Camii’nin tamamlanması ve Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasının ardından İstanbul’a kazandırdığımız bu üçüncü önemli manevi mirasın, asırlar boyunca şehrimizi bir kandil gibi ışıtacağına inanıyorum.

Hızla bir eserimiz daha yükseliyor. Barbaros Bulvarı üzerinde Barbaros Hayreddin Paşa Camii’ni inşa ediyoruz.

Camiler insanların kardeşliğini pekiştirdiği yerlerdir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Milletimizin birliğini bozamayanlar camilerimizi de hedef aldı. Bu saldırıların hepsini akamete uğratmayı başardık. Ezanları susturmaya, bayrağı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecek.

Milletimiz 150 yıllık hayaline bugün kavuşmuştur. Bu uzun mücadele döneminde camimizin vücut bulmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

(AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X