Bizi takip edin

Manşet

Erdoğan: PKK’nın sözde Suriye sorumlusu etkisiz hale getirildi

Terör örgütü PKK’nın ‘Sofi Nurettin’ kod adlı Suriye sorumlusu Halef El Muhammed, MİT’in düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirildi. Haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılan operasyonlar sonrasında adeta kaçacak delik arayan PKK terör örgütüne vurulan bir ağır darbeyi daha duyurdu.

Erdoğan “PKK’nın üst düzey Suriye Genel sorumlusu Sofi Nurettin kod adlı terörist, Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilmiştir. PKK’nın en üst düzey yöneticilerinden olan Suriye kökenli bu terörist uzun süre örgütün sözde silahlı kanadının sorumluluğunu yürütmüştür. Çok kanlı eylemlerin faili olan bu terörist Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında askerlerimize karşı yapılan pek çok saldırının da sorumlusudur. Gara’da 13 masumun şehit edilmesi talimatını veren bu teröristtir. PKK/YPG’nin Suriye’de saklanan teröristlerini etkisiz hale getirene kadar operasyonlarımız sürecek. Operasyonda emeği geçenlerin alınlarından öpüyorum.” dedi.

SOFİ NURETTİN

PKK’nın sözde yönetim kadrosundaki Suriyeli isim olan Nurettin Halef Al Muhammed, örgüte 1990 yılında katıldı. Bölgede birçok silahlı eyleme katılan Sofi, Hakkâri-Yüksekova-Şemdinli kırsalının sözde bölge sorumluluğu yaptı. 2003-2007 yılları arasında Diyarbakır kırsalında koordinatörlük yapan ‘Sofi Nurettin’ 2009 yılında örgütün silahlı kanadı olan HPG ana karargah komutanlığını Bahoz Erdal’dan devraldı.

(AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X