Bizi takip edin

Manşet

Erdoğan: Türkiye, Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Sayın Başbakan Türkiye’yi yakından tanıyan bir liderdir. Bu yıl Ankara’daki ilk mukim diplomatik temsilcilik olan Gürcistan Büyükelçiliği’nin açılışının 100’üncü, Gürcistan’ın bağımsızlığının ise 30’uncu yılını kutluyoruz.

Türkiye son 14 yılda Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağıdır. Ticareti hızlandıracak gümrük anlaşmaları üzerine çalışıyoruz. Ticaret hacminde artık hedefimiz 3 milyar dolar. Buna göre çalışacağız.

Sayın Başbakan ile FETÖ başta olmak üzere terör ile mücadele konusu da ele aldık. Türkiye olarak Gürcistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi her vesilede vurguluyoruz.

Gürcistan’la büyük projelere imza attık. Güney gaz koridorunu oluşturduk. Türkiye, Grücistan’ı bölgesel işbirliğinin anahtarı olarak görüyor.

Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan, böyle bir üçlü iş birliği veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliği, bütün bunlara Türkiye olarak varız.

(AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X