Bizi takip edin

Manşet

Erdoğan: Vesayetten kurtulmak için tarihi adımlar attık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şişecam Polatlı Fabrikası Yeni Üretim Hattı Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan; “Türk demokrasisini vesayet zincirlerinden kurtarmak için tarihi birçok adım attık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Bu ülkede taş üstüne taş koyan, üreten, ihracat yapan, insanımıza istihdam sağlayan her sanayicinin başımızın üstünde yeri var. Yatırımcılarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.

2002 Türkiyesi ekonomik belirsizliklerin, terörün, baskıların kol gezdiği bir ülkeydi.

İstikrarsızlıkla boğuşan ülkemizi hak ettiği yere taşımak, yatırımın, üretimin, inovasyonun merkezine dönüştürmek için hemen kolları sıvadık. Türk ekonomisini prangalarından, Türk demokrasisini vesayet zincirlerinden kurtarmak için tarihi birçok adım attık. Kamu kurumlarımızı motive ettik.

Türkiye’nin yıllık ortalama büyüme oranını yüzde 1’in altından aldık, yüzde 5 seviyesine getirdik. Salgın döneminde birçok G20 ülkesi havlu atarken biz en çok büyüyen ikinci ülke olduk.

Savunma sanayiinde yüzde 80’e varan dışa bağımlılığımızı tam tersine çevirdik. AKINCI ile bir üst lige çıkardığımız İHA filomuzu, muharip insansız uçak sistemimizin de devreye girmesiyle dünyanın 1 numarası haline getireceğiz.

Türkiye artık doğru zamanda doğru teknolojilere yatırım yapan bir ülkedir. Kendi tasarımımız olan elektrikli aracımızı 2022’nin sonunda banttan indirmeyi planlıyoruz.

Yapay zekaya insan odaklı yaklaşarak bir sıçrama gerçekleştirme amacındayız.

TEKNOFEST, 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda başlıyor.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X