Bizi takip edin

Dünya

Ersin Tatar: Rum kesimiyle tüm geçiş kapıları 4 Haziran’da açılacak

AyrıcaKKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Rum tarafı ile anlaşmaya varıldığını, tüm geçiş kapılarının 4 Haziran Cuma günü uzun bir aradan sonra faaliyete geçeceğini açıkladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, Mart 2021’de yaptıkları öneriyle başlayan sürecin bugün sonuçlandığını belirtti.

Tatar, “Yoğun uğraşlar sonucunda, Kıbrıs Rum tarafı ile tüm geçiş kapılarının operasyonel hale gelmesi için anlaşmaya varılmıştır. Tüm geçiş kapıları, 4 Haziran 2021 Cuma günü faaliyete geçecektir” dedi.

“Çalışmalar olumlu yanıt verdi”

Cumhurbaşkanı Tatar, özellikle Lokmacı Kapısı’nın Şubat 2020’den bu yana kapalı olmasından dolayı bölge esnafı başta olmak üzere, çekilen zorlukları Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ilgili uluslararası taraflar nezdinde sürekli çağrı ve girişimler yaparak anlattıklarını kaydetti. Tatar, aldıkları inisiyatifle marttan bu yana yürüttükleri çalışmaların olumlu sonuç verdiğini belirtti.

Tatar, Rum lider Nikos Anastasiadis ile tüm kapıların açılması konusunda anlaştıklarını vurgulayarak bu kapsamda, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin Kıbrıs Rum tarafındaki salgın sürecini ve yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini ve sürekli olarak raporladığını hatırlattı.

7 gün geçerli negatif PCR sonucu yeterli

Tatar, Rum tarafında vakaların artmasıyla yakın zamanda yeniden bir kapanma yaşandığını söyledi.

Ardından yaptığı konuşması şu şekilde:

“10 Mayıs’tan itibaren yeniden açılım yaşanan Güney Kıbrıs’ta vakalar ciddi şekilde azaldı. Ve ‘turuncu’ diye tabir edilen seviyeye geriledi. Tüm bu gelişmeler Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitemiz tarafından raporlanmıştır.”

Tatar, 4 Haziran’dan itibaren,  7 gün geçerli negatif PCR test sonucunun yeterli olacağını belirtti.

Ayrıca bu uygulama sadece Kıbrıslı Türk ve Rumlar için geçerli olmayacak. Aynı şekilde üçüncü ülke vatandaşları için de geçerli olacağını duyurdu. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X