Bizi takip edin

Dünya

Ersin Tatar: Rum tarafının hegemonyacı tutumuna boyun eğecek değiliz

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in AB Zirvesi’ne ilişkin açıklamalarına ve ileri sürdüğü şartlara tepki gösterdi. Tatar, “Rum tarafının hegemonyacı tutumuna boyun eğecek değiliz” dedi.

Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in “şartlarımız kabul edilmezse AB-Türkiye ilişkilerinin ele alınacağı AB Zirvesi’ni veto edeceğiz” sözlerine sert karşılık verdi.

“Şartlar tehdit ve şantaj içeriyor”

Tatar yazılı açıklamasında, şartların AB, Türkiye ve KKTC’ye yönelik tehdit ve şantaj içerdiğini söyledi. Tatar, “Bu şartların tarafımızca kabul edilmesi asla mümkün değildir” dedi.

“AB adil olmalı”

Tatar, AB’ye de Rum tarafının şartlarına tepki göstermesi, Rum yanlısı tutumundan vazgeçmesini söyledi. Ve adil olması çağrısında bulundu.

Rum lider Anastasiadis, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Brüksel’de görüşmüştü. “Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz çalışmalarını durdurmasını söylemişti. Ve Maraş açılımına son verilmesi ve iki devletli çözüm önerisinden vazgeçilmesi” gibi şartlar öne sürmüştü.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X