Bizi takip edin

Dünya

Esed rejimi Dera’ya operasyon başlattı: 1 sivil öldü

Esed rejimi ülkenin güneyindeki Dera il merkezinde kuşattığı mahalleye askeri operasyon başlattı. Kent merkezindeki Dera el-Beled Mahallesi sakinleri ve eski muhalifler, mahalleye girmeye çalışan rejim unsurlarıyla çatışıyor.

Esed rejimi Suriye'de 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdü - Utanç Günlüğü

Beşşar Esed rejimi, ülkenin güneyindeki Dera il merkezinde yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı Dera el-Beled Mahallesi’ne uyguladığı ablukanın kaldırılması için pazartesi varılan anlaşmaya rağmen askeri operasyon başlattı, mahallede çatışmalar yaşanıyor.

Esed rejiminin Dera şehir merkezinde bulunan Dera el-Beled Mahallesi’nde 25 Haziran’dan bu yana sürdürdüğü abluka gerginliği tırmandırdı.

Mahalledeki hakimiyetini güçlendirmek isteyen rejim güçleri, sabah erken saatlerde bölgeye girmek için harekete geçti.

Deralı aktivistlerin kurduğu Horan Özgürleri Topluluğu sözcüsü Eymen Ebu Nokta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimine bağlı 4. ve 9. Lejyon şehir merkezindeki Dera el-Beled’in tümünü kontrol altında almak için operasyon başlattığını söyledi.

Ebu Nokta, rejim ordusunun Dera el-Beled Mahallesi’ne Nahla, Kasad ve Kubbe olmak üzere 3 eksenden giriş yapmaya çalıştığını kaydetti.

Rejim güçlerinin karadan ilerlemeye çalışan birliklerine havan, tank ve top atışlarıyla destek verdiğini belirten Ebu Nokta, bölge halkı ve eski muhaliflerin ise ellerindeki hafif silahlarla karşılık vermeye çalıştığını belirtti.

Bölgede çatışmalar devam ediyor.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X