Bizi takip edin

Dünya

Gine’de asker yönetime el koydu

Gine’nin başkenti Konakri’deki cumhurbaşkanlığı sarayının çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandı ve bir grup asker yönetime el koydu. Cumhurbaşkanı Conde ise, darbeciler tarafından alıkonuldu.

İngiliz haber ajansı Reuters ve Fransız haber ajansı AFP’nin son dakika geçtiğini habere göre; Gine’nin başkenti Konakri’nin merkezinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

Yerel kaynakların geçtiği görüntülerde ise, askerlerin caddeleri kapattığı görüldü.

Askeri bir kaynak, bazıları ağır silahlı birçok askerin cumhurbaşkanlığı sarayı ve idari binaların bulunduğu Kaloum mahallesine yerleştirildiğini söyledi.

Bir hükümet yetkilisi de Gine Devlet Başkanı Alpha Conde’nin durumun iyi olduğunu belirtti.

İŞTE DARBE GİRİŞİMİNİN BAŞINDAKİ FRANSIZ AJANI

Fransız Jeune Afrique dergisi ise olayın darbe girişimi olduğunu ve Özel Kuvvetler Birlikleri (GFS) tarafından yapıldığını iddia etti.

Derginin haberinde, GFS’nin başındaki Albay Mamady Doumbouya’nın, bir süredir birliğinin Savunma Bakanlığından ayrılarak bağımsız hale gelmesini istediği belirtildi.

Doumbouya, Fransız Yabancı Lejyonunda bir süre görev yaptıktan sonra 2018’de GFS’nin başına getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Alpha Conde’ye karşı, 19 Temmuz 2011’de de darbe girişiminde bulunulmuş ve konutuna roketli saldırı düzenlenmişti.

DOUMBOUYA’NIN DARBE BİLDİRİSİNİ OKUDUĞU AN

Gine’de Doumbouya ve beraberindeki askerler devlet televizyonu RTG’de darbe açıklaması yaptı.

CUMHURBAŞKANI ELLERİNDE

Doumbouya, bir grup askerle görüldüğü videoda, ülkedeki siyasi ve ekonomik durum nedeniyle yönetime el koyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Conde’nin ellerinde olduğunu belirten Doumbouya, anayasanın, hükümetin ve kurumların feshedildiğini, sınırların kapatıldığını söyledi.

GÖZALTINA ALINAN CONDE’NİN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Sosyal medyada paylaşılan bir diğer videoda ise, Conde’nin askerlerle beraber bir odada fazlasıyla bitkin olduğu görüldü.

ÜÇÜNCÜ DÖNEM ADAYLIK TARTIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Conde, 18 Ekim 2020’de yüzde 59,49 oy alarak 3’üncü kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

Ülkenin 1958’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik güç değişimiyle Aralık 2010’da 5 yıllığına seçilerek göreve gelen Conde, 2015’te yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Cumhurbaşkanının en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği ülkede ikinci dönemi 2020 aralıkta sona eren 82 yaşındaki Conde’nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu 22 Mart 2020’de yapılmıştı.

83 yaşındaki Conde’nin 3’üncü dönem adaylığı, ülkenin en çok tartışılan gündem maddesi olmuştu. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X