Bizi takip edin

Dünya

Heniye: Yüzyılın Anlaşması’na güçlü bir darbe indirdik

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye, Kudüs’ün kırmızı çizgileri olduğunu, direnişin Yüzyılın Anlaşması’na güçlü bir darbe indirdiğini söyledi.

Heniye, İsrail‘in Gazze’ye son saldırılarına karşılık olarak direnişin başlattığı ‘Kudüs’ün Kılıcı Operasyonu’nun, İsrail ile yapılan güvenlik koordinasyonunu ve müzakere projesini gözlerinin önlerinden kaldırdığını dile getirdi.

Heniye, Filistin direnişinden övgüyle söz ederek, “Direniş oldukça önemli denklemler dayattı. Yüzyılın Anlaşması’na güçlü bir darbe indirdik. İsrail ile yapılan ittifakların ve normalleşmenin sahteliğini ortaya çıkardık” dedi.

“Angajman kurallarını biz belirliyoruz”

Direnişin dosta ve düşmana sürpriz yaptığını hatırlatan Heniye, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşgal güçleri, Ramazan’ın 28’inde Aksa’yı basarak alçaltmak istedi. Buna karşılık direnişin önünde müdahaleden başka seçenek yoktu. Kudüs kırmızı çizgimizdir. Onlara, çatışma kurallarını belirleyecek olanların bizler olduğunu bildirdik. Gazze, Kudüs ve Gazze’nin yeniden imarında bu kurallar, angajman kuralları olarak belirlenmelidir.”

Heniye, İsrail’in Gazze’deki tünellere dokunma planının boşa çıktığını hatırlatarak, “Onların Hamas’ın metrosu dediğine ben Cihat kenti diye isimlendireyim, işte onlar sapasağlam ve düşman temel yapısına ulaşamadı.” ifadelerini kullandı.

“Hamas, Filistin evinin tertibine hazır”

Heniye, İsrail saldırılarının direnişe verdiği zararın ikincil derecede olduğunu söyledi. Heniye, ulusal birliği kurmak için başında bulunduğu hareketin hazır olduğunu duyurdu. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X