Bizi takip edin

Covid19

Hindistan’da 688 binden fazla hasta için tıbbi oksijen ihtiyacı var

Hindistan, artan koronavirüs vakaları nedeniyle ülke genelinde 688 binden fazla hastanın tedavisi için tıbbi oksijene ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Hindistan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, tedavisi süren 585 bin 416 hasta olduğunu açıkladı. Ağır durumdaki 103 bin 308 hasta için de solunum cihazına bağlı oksijen desteği gerektiğini duyurdu.

Hindistan’da 688 bin 724 hasta için tıbbi oksijen ihtiyacı var

Merkez, ileriye yönelik toplam 688 bin 724 hasta için tıbbi oksijen ihtiyacı olduğunu hesapladı.

Tedavisi süren hastaların yüzde 80’ninde hafif ve orta şiddette belirtiler var. Ve oksijen desteğine ihtiyaç duyulmuyor.

HKM, yüzde 17’sinin orta şiddetli solunum sıkıntısı yaşadığını söyledi. Yüzde 3’ünün durumunun ağır olduğunu ve solunum cihazına bağlı sürekli oksijen desteği zorunluluğunun bulunduğunu belirtti.

Oksijen ihtiyacı artacak

Yetkililer, hastaların yüzde 20’si için oksijen sağlanması gerektiğini vurguladı. Vaka sayısının artmasıyla da oksijen ihtiyacının artacağını söyledi.

Vakaların yoğun olduğu Maharaştra, Kerala, Karnataka ve Uttar Pradeş, oksijen ihtiyacının en fazla olduğu yerler.

İlaç, oksijen ve tıbbi malzeme sorunu 

Hindistan, günlük olarak en fazla vaka ve ölümün kaydedildiği ülke konumunda. Vaka sayısındaki artış nedeniyle hastanelerdeki doluluk oranının sınıra yaklaştığı ülkede ilaç, oksijen ve tıbbi malzeme sıkıntıları yaşanıyor.

Hindistan’da bugüne dek 20 milyon 638 bin COVID-19 vakası kaydedilirken 225 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Halen 3 milyon 447 bin 133 hastanın tedavisi sürüyor. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X