Bizi takip edin

Manşet

İHA mühimmatları zenginleşiyor

Savunma sanayisinde 60’a yakın proje yürüten TÜBİTAK SAGE, farklı tipteki insansız hava araçlarıyla (İHA) kullanılmak üzere geliştirdiği Bozok ve Togan’ı seri üretime hazır hale getirdi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan Okumuş, güvenlik güçlerinin hava unsurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi çalışma yürüttüklerini söyledi. Okumuş, Lazer Güdümlü Minyatür Mühimmat Bozok Projesi`nde testlerin tamamlandığını ifade etti.

Okumuş, İHA`ların son dönemde muharebe sahasındaki etkinliği dikkate alındığında bu araçların mühimmatlarının çok kritik hale geldiğine işaret ederek, “Farklı İHA tiplerine göre özellikle Bayraktar TB2 gibi İHA`larda daha küçük mühimmatlar çok kritik oldu. Son dönemde MAM-L ile yapılan operasyonlardaki etkinliği biliyorsunuz. Bozok da bu sınıfta kendi yerini buldu. 8 kilometre menzille başlayan projede uzun menzil atışları da olacak. Ürün gelişimi bitti. Ancak mutlaka ileriye yönelik ek kabiliyetler kazanacak. Ancak şu anda seri üretilebilir hale geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

Togan silahlı drone ile göreve hazır

Havadan bırakılan güdümsüz/düşük profil güdümlü mini mühimmat Togan`ın ise çok maliyet etkin bir seçenek oluşturduğunu anlatan Okumuş,

“Togan özel kullanım alanları olabileceğini düşündüğümüz bir mühimmat. Hürkuş ile bazı test atışları yaptık. Bir yandan drone (mini İHA) piyasası gelişiyor, farklı ürünler ortaya çıkıyor. ASİSGUARD`ın Silahlı Drone Sistemi Songar ürünüyle bazı testler, atışlar yaptık.” diye konuştu.

İHA ve jetlerin yeni silahı Kuzgun

Okumuş, Kuzgun`un modüler olması yönünde çaba harcadıkları bilgisini vererek, şunları söyledi:

“Önemsediğimiz bir proje, farklı ürün aileleri olacak. Devamlı yeni yetenekler, ek kabiliyetlerle gelişim süreci devam edecek. 2021 IDEF`te de sergileyeceğimiz, ön plana çıkaracağımız mühimmat olacak. Kuzgun, hem İHA`larda hem jetlerde olacak. Farklı platform alternatifleri de olacak Kuzgun için. Jetlerde farklı sayılarda ve aynı anda farklı varyantlarla kullanılabilecek. Bir yandan da maliyet etkin olabilecek. Çok etkin olarak anti-personel, delici harp başlıklı varyantları olacak. Kuzgun`un hemen her saha ve platformda kullanılmasını hedefliyoruz. Belli varyantlarında bu yıl testlerine başladığımızda belki 2022`de bir noktaya geleceğini düşünüyoruz ama turbojet ve katı yakıtlısı arkadan gelecek. Bunlar projelendirilmesi ve üretimi gelecek ürün siparişleriyle de alakalı.”

Sarb-83 için geri sayım

Gürcan Okumuş, ilk kez 2019 yılında tanıttıkları ardışık delicili uçak bombası Sarb-83`ün envantere girmesine yönelik bir sipariş süreci bulunduğunu açıkladı. Sarb-83`ün seri üretimine ilişkin çalışmalara başladıklarını belirten Okumuş, “Bu mühimmat yakın zamanda envantere girecek. Sarb-83 artık belli bir yola girdi. Sert-82`de ise geliştirme tarafı devam ediyor. Yakın bir zamanda da testlerini tamamlayacağımızı öngörüyoruz. Bunlar TÜBİTAK SAGE`nin iç projeleri olarak yürüyor. Ayrıca sipariş ve projelendirme takvimine göre hız kazanabiliyor veya daha yavaş ilerleyebiliyor” dedi. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X