Bizi takip edin

Kültür ve Sanat

İletişim Başkanlığı’ndan ilk havacılık şehitlerini anlatan kitap

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 1914’teki İstanbul-Kudüs-İskenderiye hava seyahatini ve ilk havacılık şehitleri Fethi, Nuri ve Sadık Beylerin hikayesini anlatan kitap yayımladı.

iletişim kitap

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 1914’te Kudüs halkının talebi üzerine gündeme gelen ve daha sonra güzergahı İskenderiye’ye kadar uzatılan hava seyahati, “İstanbul-Kudüs-İskenderiye Hava Seyahati (8 Şubat-15 Mayıs 1914)” ismiyle kitaplaştırıldı.

Kitap hakkında zengin görsel içerikle “www.havaseyahati.com” adlı internet sitesi de hazırlandı.

KİTAPTA İSTANBUL-KUDÜS-İSKENDERİYE HAVA SEYAHATİ ANLATILIYOR

1914’te gerçekleştirilen İstanbul-Kudüs-İskenderiye hava seyahatinin anlatıldığı kitapta, havacılık tarihine ışık tutuluyor.

Kitap, ilk havacılık şehitleri Fethi, Nuri ve Sadık Beylerin hikayesi detaylarıyla genç nesillere ulaştırıyor.

İçerik, “www.havaseyahati.com” internet sitesinde e-kitap olarak okunabiliyor. Sesli kitap olarak da okunan içeriğe, İletişim Başkanlığı adresinden de ulaşılabiliyor.

HALKIN ÖZGÜVENİ VE MORALİ AÇISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM ARZ ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kitaba yazdığı takdim yazısında, Türk tayyarecilerinin, Türk milletini yeni ufuklarla tanıştırdığını belirtti.

Erdoğan, Balkan Harbi’nin kötü anılarının zihinlerde taze olduğu bu dönemde, Türk havacılığının gösterdiği gelişmenin halkın özgüveni ve morali açısından da büyük önem arz ettiğini belirtti.

Köklü havacılık tarihi, emsali görülmemiş kahramanlıklar ihtiva ediyor

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kitabın giriş bölümünü kaleme aldı. Altun, Türklerin 1000’li yılların başında köklü havacılık tarihinde emsali görülmemiş kahramanlıklar gösterdiğine dikkati çekti.

Altun, “Türk havacılığının tarihsel gelişimine bakıldığında, kaydedilen başarıların günümüzü şekillendirmede etkili olduğunu ve milletin cesur fertlerinin her alanda gösterdikleri fedakarlık ve yüksek gayretle isimlerini tarihe yazdırdıkları gibi havacılık tarihinde de unutulmayacak örnek başarılar elde ettiğini” belirtti.  (AA)

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X