Bizi takip edin

Manşet

İlk Türk astronot kim olacak? Seçimler başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Milli Uzay Programı’na ilişkin bilgi verdi.

Kacır, 2023’te milli ve özgün teknolojiler kullanılarak Ay ile teması gerçekleştirmeyi, 2028’de Ay’a yumuşak iniş yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Mehmet Fatih Kacır, “Programımızdaki bir diğer önemli adım ilk Türk astronotumuzu bir bilim misyonu çerçevesinde uzaya göndermek olacak. Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz” dedi.

“Uzayı hedefleyen teknoloji gelişimi çok önemli”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilen 1. Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu’nda konuşma yaptı.

Demir, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nın bu alandaki hedeflerin büyütüldüğünün göstergesi olduğunu söyledi. Demir, uzayı hedefleyen teknoloji gelişiminin çok önemli olduğunu vurguladı. Yanısıra savunma sanayii ekosisteminin de bu alanda ihtiyaç duyulan altyapıları geliştirdiğini anlattı.

Çeşitli ürünlere uzay tarihçesi kazandırılacak

Demir, gökbilim seviyesinde başlayan çalışmaların yayın, haberleşme, gözetleme uydularıyla devam ettiğini söyledi. Bu süreçte belirli bir yerlilik oranının yakalanmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. “Bugün artık uydu konusunda belirli yetkinliklerimizin olduğunu, bunun daha da geliştirileceğini söylemek yanlış olmaz. Uzaya erişim açısından itki teknolojileri çalışmaları savunma sanayisi ekosisteminde yer almakta.” dedi.

“Bu yolculuk Türkiye’nin yolculuğu” 

Demir, ortaya kendini ispatlamış teknolojiler konulmasının da amaçlardan biri olduğunu söyledi.

“Bu yolculuk Türkiye’nin yolculuğu” sözünü kullanan İsmail Demir, uzay hukuku çalışmalarının da önemli olduğunu söyledi. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X