Bizi takip edin

Covid19

İngiltere’de Covid-19’un çift mutantı 104 kişide görüldü

İngiltere’de yetkililer, COVID-19 iki kez mutasyona uğramış varyantının (çift mutant) 104 kişide görüldüğü ve bu kişilerin çoğunun uluslararası seyahatle ilişkisi olduğu duyurdu.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da basın toplantısı düzenledi.

Hancock, “adım adım” normal hayata dönüşün başladığını söyledi. Hancock, aşılama programıyla 10 binden fazla kişinin COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmesinin önlendiğini kaydetti.

“ENDİŞE VERİCİ”

Uzmanlar tarafından, halihazırda varyantın detaylı olarak incelendiği belirtilirdi. Yetkililer, diğer varyantlardan daha tehlikeli olduğu görülmesi durumunda ‘endişe verici’ statüsüne alınacağı açıkladı.

B.1.617 varyantı olarak adlandırılan ‘çift mutant’ Covid-19 varyantı, ilk olarak Hindistan’da daha sonra da California’da ortaya çıkmıştı.

‘Çift mutant’ Covid-19 varyantının, virüsün spike proteininde bağışıklık tepkilerinden kaçma yeteneğini artırabileceği öne sürülen iki mutasyon içerdiği için uzmanlar, bunu endişe verici buldu.

Uzmanlar, varyantın daha kolay bulaşabileceğini belirtirken, Hindistan varyantının gelmesinin endişe verici olduğu söyledi.

VAKA SAYILARINDE VE ÖLÜM ORANLARINDA DÜŞÜŞ VAR

Hükümet, salgının yayılmasını önlemek için “yaygın test kampanyası” başlattı. Hancock, İngiltere’deki her 10 eczaneden 9’unda ücretsiz koronavirüs testinin dağıtıldığını aktardı.

Hancock, ocak ayından bu yana vefatlarda yüzde 98, vaka sayılarında yüzde 96 düşüş yaşandığını duyurdu.

İNGİLTERE’DE KISITLAMARIN ARDINDAN DA MASKE TAKILMAYA DEVAM EDİLECEK

Hancock, “Çift mutant” varyantının görüldüğü 104 kişinin çoğunun uluslararası seyahatle ilişkisinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

İngiltere’deki bilim insanları, “çift mutant”ın aşılara karşı direnç geliştirip geliştirmediği üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Hancock, 21 Haziran’dan sonra da ülkede maske takma zorunluluğunun devam edebileceğini sözlerine ekledi.

Maske takma ve mesafe kurallarına, aşılanma sonrasında da dikkat edilmesini söyleyen uzmanlar, maske takmanın gerekli olduğunu açıkladı.

İngiltere’de Kent (İngiliz varyantı), Güney Afrika ve Brezilya varyantları tespit edilmişti. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X