Bizi takip edin

Ekonomi

Kavcıoğlu: Spekülasyonlar Merkez Bankasına zarar verir

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Merkez bankasını yanlış ve haksız bir şekilde eleştirmek doğru değil. Spekülasyonlar hem ülkemize hem de merkez bankasına zarar verir” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kavcıoğlu, CHP liderinin ziyaretine ilişkin, “Sayın Kılıçdaroğlu ziyaret etmek istedi. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. TCMB bu ülkenin her kişisinin sahiplenmesi gereken bir kurumudur.  TCMB rezervleriyle, rakamlarıyla güçlüdür. TCMB gereken her şeyi kendi içinde almaktadır. Bugün rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaştı” dedi.

Kavcıoğlu, Merkez Bankası’ndaki görevden alınmalarla ilgili soruya “Bir kısmı arkadaşların kendi tercihi bir kısmı kendi tercihimiz. Bir sıkıntı varmış gibi anlatılması TCMB’yi yıpratıyor. Bu tür spekülasyonlara gerek yok.” yanıtını verdi.

Görevden alınan kişilerin faiz indirimine karşı olduğu iddialarıyla ilgili, Kavcıoğlu şunları söyledi:

“TCMB yıllardır faiz indiriyor faiz artıyor. Bu arkadaşların hepsi de burada yıllardır görev yapıyor. İnsanlar bir eleştiri yaparken biraz dersine çalışmasına lazım. Bir şey çıkarmak adına bu tür yorumlar doğru değil. Bu arkadaşlar faiz indirildiği dönemde de artırıldığı dönemde bu bankada görev yaptılar. Böyle bir hassasiyet söz konusu değil. Biz PPK olarak bu hafta 21’ine kadar tamamen teknik ekiple birlikte çalışacağız. İçeride dışarıda tüm gelişmeleri analiz edip bir karar vereceğiz. Bu karar herkesin kararı. Bugüne kadar böyle oldu. Bugünden sonra da böyle olacaktır. Böyle bir şey yok. Böyle bir şey olsa daha önce ayrılırlardı. Kendi süreci içerisinde gelişen bir görev değişimidir”

Son 7 ayda 35 milyar dolarlık rezerv artışı olduğunu ifade eden Kavcıoğlu, “Herkesin bu rakamları açıklaması ve gündeme getirmesi TCMB’yi daha güçlü kılacaktır. Hem ülkemizin bu anlamda daha güçlü görünmesini sağlayacaktır. Son 7 ayda 35 milyar dolarlık rezerv artışı olmuştur. Bunları anlattık, onlar da dinlediler. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Ben tekrar kendilerine teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X