Bizi takip edin

Manşet

Kılıçdaroğlu ve Akşener, ABD’li ve Avrupalı ortaklarıyla harekete geçti

Türkiye’de FETÖ ve PKK’ya yönelik mücadeleye karşı ABD ve Avrupa adeta atağa geçti. ABD’den ve Avrupa’dan gelen bu çıkışa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eşzamanlı olarak terörle mücadeleyi hedef alan açıklamalar yaptı.

Alman Hükümeti’nin Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istemesinin ardından, ABD’de bir grup Demokrat senatör, Türkiye’nin insan hakları sicilini iyileştirmemesi durumunda Ankara’ya yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısını tekrar sundu.

ABD’li senatörler Edward Markey, Ron Wyden ve Jeff Merklet, tasarıyı cuma günü Senato’da duyurdu. Yasa tasarısının, “Türkiye hükümetinin fikir ve siyasi suçluların tutuklanmasından, gazetecilerin siyasi gayelerle gözaltına alınmasından, sosyal medya aracılığıyla ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından ve uluslararası olarak tanınan diğer insan haklarının ihlallerinden sorumlu bulunan yetkililerine odaklanacağı” ifade edildi.

19 SAYFALIK PAÇAVRA 

19 sayfalık tasarıda, “Ankara’nın 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni soruşturma adı altında 10 binlerce kişiyi gözaltına aldığı ve siyasi özgürlüklerin üzerine çöktüğü” ifade ediliyor. Tasarı aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanlığı’na Türkiye’deki ‘siyasi tutukluların’ serbest bırakılması misyonuyla çalışan sivil toplum kuruluşlarına yardım verme direktifinde bulunuyor.

Demokrat senatörlerin kaleme aldığı tasarı Ankara’ya, “Gazeteciler için oluşan kötü iklimi ciddi bir şekilde iyileştirme” ve “Hükümete bir internet sitesini engelleme veya içeriğini kaldırma hakkı veren yasanın kaldırılması veya düzeltilmesi gibi yollarla internetteki ifade özgürlüğüne yapılan baskıyı kaldırma” çağrısında bulunuyor. Aynı tasarı, “Türkiye’de hükümetin avukatları, hakimleri ve savcıları ayrım gözetmeden yargılamayı durdurması ve tarafı olduğu uluslararası anlaşmalara uyması gerektiğini” savunuyor.

Tasarı, belirtilen adımlar atılmazsa Başkan’ın Türkiye’ye Magnitsky Yasası ve Kaşıkçı Yasağı üzerinden yaptırım uygulamasını öngörüyor. Senatörler, aynı zamanda tasarının kabul edilmesi durumunda Hazine Bakanlığı’nın finansal kuruluşlara, “Türk hükümetinin insan hakları ihlaline destek verecek yönde” hiçbir hamle yapmaması için direktif vermesini talep etti.

KILIÇDAROĞLU SENATÖRLERE ÇANAK TUTTU

Önceki akşam bir televizyon kanalının yayınına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da senatörlerle paralel görüşler paylaştı.

Kılıçdaroğlu kendisine yöneltilen “Size de sert eleştiriler var. Mesela, Fetullahçı örgütün ve kumpas dönemlerinin en başta gelen mimarlarından Taraf denen gazete bozuntusunun yönetmeni Ahmet Altan, ve yine o Fetullahçı örgüte hizmet eden Nazlı Ilıcak’a neden sahip çıkma gereği duydunuz?” sorusuna, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” yanıtı verdi.

TERÖR MENSUPLARINA HAKSIZLIK YAPILMIŞ

Sunucunun, “Siz bu insanlara haksızlık yapıldığını mı düşünüyorsunuz?” soru karşısında Kılıçdaroğlu “Evet. Neden bu kadar uzun süre içeride kaldılar? Bazıları geziyor hala” dedi.

Kılıçdaroğlu “Onları gazeteci olarak görüyor musunuz?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Ben gazeteci değilim. Sadece onlar değil. Selahattin Demirtaş, Osman Kavala olmak üzere pek çok haksızlık var. Askeri öğrenciler olmak üzere pek çok haksızlık var. Bunlar boşu boşuna yatıyor içeride. 16 Temmuz’da TBMM’de yaptığım konuşmayı lütfen okuyun. ‘Gözaltına alınanlara sakın işkence yapmayın, yargılamaları adil yapın, dünyaya örnek olun.’ Ben bunları söyledim. Yenikapı mitinginde de söyledim. Devlet adaletle yönetilir.”

FETÖCÜLER GARİBAN

Kılıçdaroğlu ile aynı gün başka bir televizyon yayınına katılan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de hapisteki FETÖ’cüleri gariban olarak niteledi. 15 Temmuz’u yapan, kumpaslar kuran, istihbarat örgütleriyle işbirliği yapan FETÖ’cülerin yakalanmasını görmezden gelen Akşener şunları söyledi:

“15 Temmuz’un bütün ağababaları gitti, ne kadar gariban varsa içeride. Bu tırnak içinde dini grup değil mi? Darbe yapmaya kalkıştınız, her türlü çirkinliği, pisliği yaptınız. Ağababalar uçtu gitti.”

 

 

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X