Bizi takip edin

Dünya

Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma: 17 asker yaralandı

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında iki ülke sınır muhafızları arasında çıkan silahlı çatışmada 4’ü Kırgızistan, 13’ü Tacikistan askeri olmak üzere 17 asker yaralandı. Kırgızistan, Tacikistan sınırındaki 9 köyü tahliye etti.

Tartışmalı sınır kesimlerinin bulunduğu Kırgızistan ile Tacikistan sınırında tansiyonun yeniden yükselmesi sonrası Kırgızistan, Tacikistan sınırındaki 9 köyü tahliye etti. Kırgızistan’ın Batken bölgesi Valiliği tarafından yapılan açıklamada, sınırda durumun gergin olduğu ve çatışma bölgesindeki 9 köyden vatandaşların güvenli yerlere tahliye edildiği aktarıldı.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sınırdaki çatışmalarda 4 Kırgız askerinin yaralandığı bildirildi. Tacikistan basınında yer alan haberlerde ise, çatışmalar nedeniyle 13 Tacik askerinin yaralandığı ifade edildi. Tacikistan tarafından henüz yaralı sayısına ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

“PROVOKASYON İÇİN ÖNCEDEN HAZIRLIK YAPILDI”

Kırgızistan Sınır Muhafız Hizmeti tarafından yapılan açıklamada, Tacikistan ordusunun olay yerindeki eylemlerinin koordine edildiğini ve bunun provokasyon için önceden hazırlık yapıldığını doğruladığı ifade edildi. Tacikistan askerlerinin çatışmada hava topu ve tanksavar kullanmasının uluslararası ve iki ülke arasındaki anlaşmalara aykırı olduğu kaydedilen açıklamada, Tacikistan askerlerinin ateşi durdurma çağrılarını göz ardı ettiği kaydedildi.

KGAÖ’DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreteri Stanislav Zas, Kırgızistan ve Tacikistan Güvenlik Konseyi Sekreterleriyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde tarafları ateşi durdurmaya çağırdı. Zas ayrıca, KGAÖ’nün her iki ülkeye krizin çözülmesi için gerekli desteği vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

KIRGIZİSTAN İLE TACİKİSTAN ARASINDAKİ SINIR SORUNU

Kırgızistan’ın, Tacikistan ile yaklaşık 990 kilometre uzunluğunda sınırı bulunurken, tartışmalı sınır kesimleri nedeniyle iki ülkenin vatandaşları ve askerleri arasında zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz sene nisan ayında sınırda çıkan çatışmada, Kırgızistan tarafından 36 kişi hayatını kaybetmiş, 100’den fazla kişi yaralanmış, Tacikistan tarafından ise 19 kişi hayatını kaybetmiş, 88 kişi de yaralanmıştı. (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X