Bizi takip edin

Gündem

Kısıtlamalar kalkacak mı? Gözler 1 Haziran’da

Tedbirler sonuç verdi, vaka sayıları azaldı. Herkesin gözü kulağı 1 Haziran’dan sonraki süreçte. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan, “Kısıtlamalar bu hafta sona erecek mi?” sorusunu değerlendirdi.

‘Tam kapanma’ dönemiyle vaka sayıları hızlı bir şekilde düştü. Aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla ağır hastalık geçirenlerin sayısı azaldı.

Kontrollü sosyal hayat döneminde vaka sayıları 10 binin altına düştü. Bunun yanısıra günlük 7-8 bin bandında vaka sayıları görülüyor. Normalleşme sürecinin ilerleyen günlerde hızlanması bekleniyor. Koronavirüsle mücadelede 1 Haziran’da yeni bir dönem başlayacak.

Herkesin merak ettiği “1 Haziran sonrası ne olacak?” sorusunun yanıtını Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, cevapladı. Kısıtlamalarla ilgili bilgi paylaştı.

Son 7 günlük vaka sayısında yüzde 20’lik bir düşüş olduğunu söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Çift doz aşılamaya da baktığımızda iyi bir süreçte ilerliyoruz. Bireysel kısıtlamalara toplumun uyması gerektiği bir döneme giriyoruz. Temizlik, maske ve mesafeye uyarak ayrıca aşılamayla daha iyi duruma geleceğiz. Salı gününden itibaren daha güzel zamanlar oluruz diye düşünüyorum” dedi.

“Son kısıtlamalı hafta sonu olacağı inancındayım”

Koronavirüs tehlikesinin henüz geçmediğini, aşılama sürecinde bir sorun yaşanmadığını belirten İlhan, sözlerine şöyle devam ediyor:

Kısıtlamalarla büyük başarı elde ettik. Esnafımız zorlandı, insanlar birbirini göremedi… Türkiye’de aşı tedarikleriyle ilgili bir sorun yok. Bireysel kurallara uymazsak olumsuz günlere döneriz, bunu yapmamamız lazım. Buna rağmen koronavirüs tehlikesi hala geçmedi. Ancak inanıyorum ki son kısıtlamalı hafta sonu olacağının inancındayım.

Vaka sayıları

İlhan, vaka sayılarını önce 5 bine ardından da binli sayılara inmesi gerektiğini ifade ediyor:

İşletmelerin dikkatli bir şekilde kurallara uyması halinde sorunsuz devam edeceği inancındayım. Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi önerileri alarak kararlar alıyor. Vaka sayılarının 5 binlere, ardından da binlere düşmesini görebilirsek daha da rahat günler yaşayabiliriz.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X