Bizi takip edin

Gündem

Kurum’dan müsilaj açıklaması: Eylem planını yarın paylaşacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  yaptığı açıklamada, müsilaj sorunuyla ilgili hazırlanan eylem planını yarın paylaşacaklarını duyurdu.

Marmara Denizi’nde uzun süredir etkili olan müsilaj sorunu için çözüm aranıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaj sorunu ve bugün açılacak millet bahçeleriyle ilgili açıklama yaptı.

Vatandaşların 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlayan Bakan Kurum, millet bahçeleriyle ilgili şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu hedef doğrultusunda bugüne kadar 324 tane millet bahçemizi projelendirdik, 61 tanesini tamamladık. Kişi başı yeşil alan miktarını artıracak millet bahçeleri yaparak projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede bugün inşallah 10 tanesini açmış olacağız.”

Atık su arıtma tesislerinin sayısı artırıldı

Marmara Denizi’nde müsilaj sorunuyla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Kurum, şu bilgileri verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız göreve başladığında ülkemizdeki atık su arıtma tesisi 145 taneydi ve nüfusumuzun sadece yüzde 35’ine hizmet veriyordu. Bugün baktığınızda atık su arıtma tesis sayımız 1170. Nüfusumuzun yüzde 90’ına hizmet verir hale geldik.

Müsilaj konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çok önemli bir çalıştay başlattık bütün Marmara belediyelerinin içinde olduğu, bilim adamlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, akademisyenlerimizin içinde olduğu bir çalışma yürütüyoruz. Dün 650 kişi konferansımıza katıldı. Herkesin görüşünü aldık, fikirlerini aldık. Yarın Marmara Belediyeler Birliğiyle yapacağımız toplantı çerçevesinde alacağımız eylem planlarını milletimizle paylaşacağız. Amacımız Marmara’mızı, Boğaz’ımızı en güzel haliyle gelecek nesillere bırakmaktır.” (AA)

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X