Bizi takip edin

Teknoloji

Lityum, geleceğin yeni petrolü olacak

Lityum, son dönemde elektrikli otomobil ve otonom robotlara ilginin artması, bu makinelerin ihtiyaç duyduğu enerjinin depolama birimlerinin temel maddesi olarak ön plana çıkarıyor.

Lityum ve pil üretimi konusunda harekete geçen ülkelerin, bu konuda ham madde tedarik zincirlerini garantiye almak için yoğun çalışmalar yapmaları dikkati çekiyor.

2017 yılında hazırlanan Avrupa Birliği (AB) kritik ham madde listesinde, pil üretiminde kullanılan kobalt, doğal grafit ve silikon yer alırken 2020 yılı eylül ayında güncellenen listeye lityum da girmişti.

Öte yandan, geleceğin en önemli ham maddesi olan lityum konusunda Çin de boş durmuyor.

Bir yandan dünyanın lityum yataklarının yarısına sahip olan Güney Amerika’daki lityum şirketlerini satın alırken bir yandan da lityum zengini ülkelerdeki şirketlerle Madencilik Şirketleri Birliği’ni kurarak bu piyasadaki pozisyonunu kuvvetlendiren Çin aynı zamanda ham madde kaynaklarını garanti altına alıp pil üretim kapasitesini de artırıyor.

Vizyon olarak dünyanın en büyük batarya üreticisi olmayı hedefleyen Çinli şirketler var. 2013 yılında dünyadaki lityum iyon pil üretim kapasitesinin yüzde 50’sine sahip olan Çin, 2018 yılında toplam kapasitenin yüzde 60’ını kontrol etmeye başladı.

Söz konusu bataryalarının dünyadaki en büyük üreticileri arasında Çinli CATL şirketi dikkati çekiyor.

(AA)

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X