Bizi takip edin

Manşet

Oktay: Millet; koalisyon dönemlerinden, iç çekişmelerden çok kaybetti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 4. yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni değerlendirdi. Oktay, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, millet iradesinin yönetime tam anlamıyla hâkim olmasıdır” dedi.

16 Nisan 2017 tarihinde çok önemli bir referandumda vatandaşlarımız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni kabul etti. Mecliste aylarca seçilemeyen Cumhurbaşkanları, kurulamayan koalisyonlar, milletvekili pazarlıkları, hükümet deviren gensorular ve hantal bürokrasi artık tarihe karıştı.

Oktay’ın yeni sistem hakkındaki açıklamalarının satırbaşları şöyle;

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş düşüncesi bir günde ortaya çıkmadı. Türkiye’nin en az 50 yılında bu tartışma vardı. 90’lardaki koalisyonlar ve krizler ve 2000 sonrası… Sürekli Türkiye’de çok başlılık tartışıldı.

BU SİSTEM DARBELERE GEÇİT VERMEYECEK

27 Mayıs’tan bu yana süregelen bir darbeler süreci vardı. 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan, 17/25 Aralık, 15 Temmuz… Sonuncusu da işte bu darbe imalı amiraller bildirisi. Bunlar son çırpınışlar. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, millet iradesinin yönetime tam anlamıyla hakim olmasıdır. Vatandaş artık yürütmenin başını kendi seçiyor.

HANTAL DEVLET YAPISI GERİDE KALDI

Türkiye bu sistemle hızlı karar alma yeteneği ve esnekliği kazandı. Bunu da Azerbaycan’da gördük, Doğu Akdeniz’de gördük, Libya ile ilişkilerimizde gördük, Katar’da gördük, pandemi sürecinde gördük. Ayasofya’yı 86 yıl süren hasretin ardından ibadete açarken gördük. Türkiye çok şey kazandı. Mesela, vatandaştan talep edilen belge azaldı, resmi yazışma süreleri kısaldı. Özetle hantal devlet yapısı ortadan kalktı.

YARGIDA BAĞIMSIZLIK VE TARAFSIZLIK İLKESİ

Yargıda da bağımsızlık yanında bir de tarafsızlık ilkesi getirildi. Yürütmenin veya yasamanın yargı üzerinde bir vesayet oluşturma şansı yok. Yargının da her iki erk üzerinde bir vesayet oluşturma şansı yok. Yargı eski sisteme göre çok daha güçlü ve bağımsız hale getirildi.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI BİRÇOK GELİŞMİŞ ÜLKEDE VAR

Partili Cumhurbaşkanı başkanlık sistemi ile yönetilen birçok ülkede var. eki eski sistemde yürütmenin başı olan başbakan partisiz miydi? Başbakan olduğunuzda bütün Türkiye’nin Başbakanısınız. Bugün de icranın başı Cumhurbaşkanıdır.

MUHALEFET DEĞİŞİME DİRENİYOR

Muhalefete çağrım şu; eskiye özlem duymayı bırakın ileriye bakın. Artık Türkiye eski koalisyon dönemlerine dönmeyecek. Muhalefet hala koalisyonlu yılların özlemi içinde. Millet koalisyon dönemlerinden, iç çekişmelerden çok kaybetti.

TÜRKİYE’NİN ERKEN SEÇİMLERLE KAYBEDECEK VAKTİ YOK

Muhalefetin yapacağı bir şey olmadığı için sürekli seçimi gündeme getiriyor. Bizim yapacağımız çok iş var ve işimizde, gücümüzdeyiz. Türkiye’nin seçim tarihi belli ve erken seçimlerle kaybedecek vakti yok.

(AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X