Bizi takip edin

Teknoloji

SpaceX roketi 4 özel yolcuyu dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk defa içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde 3 günlük seyahat düzenliyor.

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, 60 yıllık insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk kez, profesyonel astronotların desteğine ihtiyaç duymadan, 4 turistle dünya yörüngesinde 3 günlük tur gerçekleştirecek.

Esinlenme-4 adı verilen 4 kişilik uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki iş insanı Jared Isaacman, söz konusu yolculuk için, “Bu, sıradan insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru ilk adım” ifadesini kullandı.

Seyahatte Isaacman’la birlikte, çocukken kanserle mücadele eden 29 yaşındaki bir sağlık çalışanı ile uçuş için düzenlenen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir kadın savaş pilotu da yer alacak.

SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı adına Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için kullandığı türden tam otomatik bir Dragon kapsülünde yolculuk edecek olan uzay turistleri, yarın gece Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılacak fırlatmayla başlayacakları yolculuklarında İstasyon’un yaklaşık 160 kilometre daha yükseğine çıkacak.

Bu yükseklik, Hubble Uzay Teleskobunun da mevcut yörüngesinin biraz yukarısında kalıyor. İngiliz iş insanı Sir Richard Bronson ve ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da Temmuz ayında uzaya seyahat etmişti.  (AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X