Bizi takip edin

Dünya

Suriye’de PKK ile halk arasındaki gerginlik artıyor

Terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki Suriye’nin Halep iline bağlı Münbiç ilçesinde teröristlerin, zorla silah altına alma uygulamasına karşı çıkarak protesto düzenleyen halka ateş açması sonucu 1 sivil öldü, 3 sivil yaralandı.

 

Terör örgütü YPG/PKK’nın 2016 yılından bu yana işgalindeki Fırat Nehri’nin batı yakasında bulunan Münbiç’te halk, çocuklarının zorla silah altına alınmasını istemiyor. Bu sebeple yüzde 99’u Arap olan Münbiç ilçe merkezi ve çevre mahallelerdeki yüzlerce sivil, kız ve erkek çocuklarını silah altına alma bahanesiyle alıkoyan örgütü protesto etmek için bir araya geldi.

YPG/PKK’lı teröristlerin, protesto düzenleyen halka açtığı ateş sonucu 1 sivil öldü, 3 sivil yaralandı. Yaralıların bazılarının hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.

Olayın ardından ilçe merkezindeki öfkeli kalabalık, Halep yolu üzerindeki YPG/PKK’nın kontrol noktasını ele geçirerek ateşe verdi. Halk, gün içinde de kepenk kapatarak örgüte tepki göstermişti.

Terör örgütü YPG/PKK, 1990-2003 yıllarında doğan kız ve erkeklere bir yıl civarında sürelerle, sözde zorunlu askerlik uygulaması dayatıyor. Terör örgütü, işgalindeki Münbiç, Aynularab (Kobani), Kamışlı, Malikiyye, Dirbasiye, Haseke, Rakka ve Deyrizor bölgelerinde Arap çocukları ve gençleri bu şekilde zorla kadrolarına katıyor.

380 genç örgüt kampına götürüldü

Münbiç, Rakka ve Haseke’de, kontrol noktaları kuran terör örgütü son 3 günde yaşları 18 ile 30 arasında değişen 380 Arap gencini zorla örgüt kampına götürdü. Gençleri, kaçmaları halinde ailelerinin öldürüleceği yönünde tehdit ettiler.

Yerel kaynaklar, terör örgütünün, alıkoyduğu gençleri, Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgelerindeki çatışma hattının ön saflarına süreceğini aktarıyor.

Bu duruma Münbiç halkı tepki gösterdi. Esnaf, çocukların zorla kamplara götürülmesini protesto için iş yerlerini kapattı.

(AA)

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X