Bizi takip edin

Dünya

Türkiye ile Irak arasında 100 milyon dolarlık SİHA satışı görüşmesi

Bağdat yönetimi, hava gücünü ilerletmek için Bayraktar TB2’lerin alımına onay verdi. Iraklı yetkililerin, konuyu Ankara’da Türk yetkililerle masaya yatıracağı kaydedildi.

Dağlık Karabağ, Libya ve Suriye’deki operasyonlar sırasında etkinliğini kanıtlayan ve dünyanın dikkatini üzerine çekmeye devam eden Bayraktar TB2 SİHA’lar için ülkeler adeta kuyruğa girdi.

Polonya, Ukrayna, Katar, Libya, Türkmenistan, Kırgızistan, Fas ve Azerbaycan’a sağlanan SİHA’ların son taliplisi Irak oldu.

IRAK İLE SİHA TEMASI

Londra merkezli medya kuruluşu Al-Araby Al-Jadeed, yüksek düzeyli Iraklı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türkiye ile Irak arasında insansız araçlara ilişkin 100 milyon dolarlık anlaşmanın yapıldığını aktardı.

“ASKERİ ALANDA TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ”

Irak Bakanlar Kurulu’nun Türk insansız hava saracını satın alma planını kabul edildiği belirtildi ve “Anlaşmanın tamamlanması halinde, Irak ile Türkiye arasında askeri alanda türünün ilk örneği olacak.” denildi.

IRAK’IN ASKERİ CEPHANELİĞİ SINIRLI

Haberde ayrıca Irak askeri cephaneliğinin bu alanda Rus, Amerikan ve Doğu Avrupa silahlarıyla sınırlı olduğuna dikkat çekildi.

ÇÖL VE DAĞLIK BÖLGELERDE GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAKLAR

Irak Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık iki hafta önce, Türk insansız hava araçları satın alma planının onaylanması da dahil olmak üzere, hava kuvvetleriyle ilgili silahlanma planlarında bir dizi değişikliğe onay verdiği bilgisi paylaşıldı.

Kararın, Irak-Suriye sınırı başta olmak üzere çöl ve dağlık bölgelerin güvenliğini sağlamayı amaçlayan çabaların bir parçası olduğu belirtildi.

IRAKLI YETKİLİLER ANKARA’YA GELECEK

Bayraktar TB2 satışını görüşmek için Irak askeri heyetinin önümüzdeki günlerde Türk yetkililerle Ankara’da bir araya gelmesinin muhtemel olduğu kaydedildi.

Haberde, “Türkiye ile SİHA alımı için anlaşma başarılı olursa, Irak askeri kadrolarına bu uçaklarda eğitim ve hazırlık kursları verilmesi gerekiyor ve birkaç ay sürebilir.” ifadesini kullanıldı.

(AA)

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X