Bizi takip edin

Covid19

Türkiye’nin sağlık alanında Avrupa’nın önünde olduğunun en güzel kanıtı

İlhan Duman, Hollanda’da yaşan Türk vatandaşı. Koronavirüse yakalanan 47 yaşındaki Duman,  Hollanda tarafından ölüme terkedilmesinden sonra Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesiyle Türkiye’ye getirilerek adeta yeniden hayata döndürüldü. Duman’ın yaşam mücadelesi, Türkiye’deki sağlık sisteminin ne kadar gelişmiş olduğunun da en güzel kanıtlarından bir tanesi olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Hollanda’da yarı felçli yaşam süren 47 yaşındaki İlhan Duman, 8 Ocak’ta koronavirüse yakalandı. Yoğun bakıma düştü. Hollandalı doktorlar, onu yaşam destek ünitesinden ayırmak ve ölüme terk etmek istedi. Oğlu Furkan direndi. Sağlık Bakanlığı’na “Babamı kurtarın” çağrısı yaptı.

Yurtdışındaki vatandaşını yalnız bırakmayan Türkiye, Hollanda’ya özel ambulans uçak gönderdi. Hollanda’nın ölüme terk ettiği Nevşehirli İlhan Duman, sağlığına kavuştu.

TEDAVİ EDECEKLERİNE FİŞİ ÇEKMEK İSTEMİŞLER

Hastalığının Hollanda döneminin çok zor geçtiğini söyleyen Duman, “O dönemlerden hiç haberim yok, çünkü komadaydım. Ocak ayının sonuna doğru tedavimde yapılacak bir şeyin olmadığını söyleyerek yaşam fişimi çekmek istemişler. Ailem karşı çıkarak Türkiye’den yardım istemiş. İyi ki vatanımız var. Ankara Şehir Hastanesi’nde hayatta kalabilmem için ne gerekiyorsa yapıldı. Süreçte bana destek olan herkese teşekkür ediyorum. Allah’ıma şükürler olsun, 4 ay sonra taburcu oluyorum. Hollanda’da kalsaydım, 4 ay önce gömülecektim. Bana bu kadar değer veren ülkem, Türkiye’me çok teşekkür ediyorum. Yakında Hollanda’ya ailemin yanına tarifeli uçakla döneceğim” dedi.

 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X