Bizi takip edin

Dünya

Türkleri tehdit eden Rum lidere cevap: İptal ederse etsin

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkleri tehdit eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Anastasiadis’e cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ziyareti sırasında Kapalı Maraş ile ilgili açılım kararını duyurması ile birlikte Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY), Kıbrıslı Türklere yönelik tehdit açıklaması gelmişti.

Anastasiadis, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayan ve kendi devleti olduğunu iddia eden biri Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip olamaz” dedi.

Ayrıca Rum basını tarafından kendisine yöneltilen, yaptığı açıklaması ile Cumhurbaşkanı Tatar’ı mı kast ettiği sorularını cevaplayan Anastasiadis, “Yalnız onu değil. Kapsamlı bir isim listesi var” ifadelerini kullandı.

Bir televizyon kanalında canlı yayına konuk olan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkleri tehdit eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Anastasiadis’e cevap verdi.

RUM LİDER’E “PASAPORT” YANITI

Tatar, konuşmasında, “1960 doğumluyum. 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti vardı. O zaman veriliyordu. Talebelik yıllarında kullanmış olabilirim. Ondan sonra kullandığımı hatırlamam. Pasaportun nerede olduğunu hatırlamam. İptal edecekmiş? Buyursun dünden iptal etsin. Benim bir itirazım yok. Bizim epey sayıdaki insanımız bu pasaportu neden aldı? çünkü Avrupa Birliği içerisinde vizesiz seyahat edebilsin diye. Veya İngiltere’ye gidiliyordu. Bazı aileler çocuklarını oraya gönderiyorlardı. Daha ekonomik okuyabilsinler diye bu pasaporttan yararlandılar.

Dolayısıyla o insanlık hakkıdır. Bizim siyasetimiz Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak kurucularıdır Kıbrıs Türkleri. Onlar meseleyi alıp başka yerlere çekiyorlar. Herhalde bizim bu saatten sonra bir pasaport için burada ulusal çıkarlarımızın zarar görmesini asla kabul edemeyiz. İptal ederse etsin.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X