Bizi takip edin

Gündem

Yasaklı köpek ırklarının kayıt altına alınması için yarın son gün

Tehlike arz eden 6 köpek ırkının kısırlaştırılıp il ve ilçe tarım müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için son gün. Kayıt altına alınmayan hayvanların sahiplerine 11 bin lira para cezası uygulanacak.

Yasak ırk köpekler internet üzerinden satılıyor! (ÖZEL HABER) - Bursada  Bugün - Bursa bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin kısırlaştırılıp il ve ilçe tarım müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için verilen süre 14 Ocak’ta doluyor. Yarın akşama kadar başvurular kabul edilecek.

Kayıt altına alınmayan hayvanların sahiplerine 11 bin lira para cezası uygulanacak.

5 BİN 160 KÖPEK KAYIT ALTINA ALINDI 

Ankara’da 716, İstanbul’da 925, İzmir’de 567 olmak üzere Türkiye genelinde 5 bin 160 tehlike arz eden köpek, mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.

Bu hayvanların ticaretini yapanlara ise hayvan başına 2022 yılında 14 bin 982 lira para cezası getirdi.

AĞIZLIKSIZ VE TASMASIZ DOLAŞTIRILAMAYACAK

Bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak. Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak.

SOKAĞA TERK EDENLERE 30 BİN LİRA CEZA 

Söz konusu bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahiplerine 30 bin lira idari para cezası kesilecek. Yasaya aykırı hareket edenlerin hayvanlarına el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

İHMAL EDİLEN DURUMLARDA HAPİS CEZASI DA VAR 

Türk Ceza Kanunu hükmünce, sorumluluğu altındaki hayvanın başkaları için tehlike arz etmesi durumunda, sahiplerine 6 aya kadar hapis cezası da uygulanabiliyor.

“Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.” 

Okumaya devam et
Yorum yazın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X